Databáze českého amatérského divadla
Texty: Richter, Luděk: Miroslav Ryšavý (1924-2008) Loutkář 2008, č. 5, s. 199
VZPOMÍNÁME
Miroslav Ryšavý (1924 - 2008)
Když jsem před sedmi či osmi lety dával dohromady publikaci o padesáti Loutkářských Chrudimích, vyprávěl mi Mirek Ryšavý, jak v 50. letech distribuoval coby vedoucí Ústřední loutkářské prodejny po českých amatérských loutkářských souborech tu tisíc atrap chlebů, tu tisíc atrap pečených hus (vyráběly se prý pod vedením Zdeňka Juřeny ve výrobně v Neveklově a Jan Malík to jistil z ministerstva kultury) - a pak čelil stížnostem, že jsou pro velikost jejich marionet tady malé, onde velké. Moc se tím bavil.
Léta letoucí jsem nevěděl, kam Mirka zařadit. Byl tajemníkem Svazu českých divadelních ochotníků a od roku 1993 i předsedou SALu, na němž však mnohdy nenechal niť suchou. Několik desítek let byl členem UNIMA a po listopadové revoluci spolu se svými vrstevníky bouřil na její čerstvé, o dvacet let mladší vedení, jakže to ta UNIMA v 60. či 70. letech vedla.
Mirek byl zřejmě povahy neklidné, namnoze i nevlídné - tak trochu rapl. Po ne zrovna snadných začátcích v rodné Lomnici nad Popelkou (tátu mu Němci zavřeli a jeho samotného vyhodili ze strojní průmyslovky) a po poválečných režiích v pražské Zelené lišce založil v šestapadesátém
roce smíchovský Kováček a - po ne právě přátelském odchodu z něj - konečně roku 1962 i své milované Pimprle. Řídil je pevnou rukou, o čemž svědčí i stovky členů, kteří se v něm vystřídali.
Byl z jiné generace. Ale nezkameněl. Vždycky mě něčím překvapil. Vedle „chlebových“ skic se v Pimprleti čas od času objevovaly i seriózní, ba ambiciózní inscenace, snažící se poctivě srovnat krok s dobou. Nebál se pozvat jako hostující režiséry i mladé lidi jiné generace a úplně
jiné krevní skupiny - třeba Jarku Odvárkovou. Mě osobně nejvíc zaskočil, když mě požádal o vytvoření série monotematických seminářů - jakési pražské loutkářské školy, kterou jsme uskutečnili ve vršovických prostorách Pimprlete.
Ve svých osmdesáti čtyřech letech byl zřejmě posledním žijícím účastníkem „nulté“ Loutkářské Chrudimi z roku 1950, který až do posledka na Loutkářskou Chrudim jezdil. Pro loutky žil - a hádám, že máločemu ve svém životě věnoval tolik času, jako jim.
Teď už tuším, kam ho zařadit - byl prostě loutkář. Byl samorost - a takoví jsou kořením i v amatérském loutkovém divadle.
Luděk Richter
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.