Databáze českého amatérského divadla

Texty: Jihlava, Gymnázium - BIT na JID 2009 - hodnocení poroty

Jihlava 2009: Porota ve složení Dominika Špalková, Josef Tejkl a Jaroslav Stuchlík
Publikováno: 27.3.2009 v 10:35

DS Bit Jihlava – Rubikon: doporučení ŠP, nominace MS

Už v rovině textové předlohy (autorem scénáře je člen souboru Luboš Brabenec) se nejedná o pouhou recesistní hříčku, ale pracuje se s důkladně promyšlenou stavbou příběhu. Základní půdorys obstarává osvědčený žánr “road movie”. Na cestu se vydávají dva mladí bratři otcovým autem (škodou), s jejichž životním osudem se postupně důkladně seznámíme. Jedeme do Budapešti na MS ve skládání Rubikovy kostky. Potkáváme se se zajímavými postavami a to především při průjezdu Slovenskem. Prostřednictvím přehrávaných útržkovitých vzpomínek se vracíme do minulosti a dozvídáme se především o dávném odkazu otce putujících bratrů. Hercům k tomu stačí téměř prázdný prostor s několika rekvizitami a náznakem automobilu vytvořeným za pomocí zpětného zrcátka, hlavice řadící páky, několika židlí a volantu. Vše se odehrává ve strhujícím tempu, překvapivě, prostřednictvím neustálého nabourávání divadelních a příběhových klišé, která jsou zdrojem naprosto originální komiky. Představení působí lehkým, uvolněným dojmem a nevyhýbá se improvizaci.

Mimořádný dojem z inscenace završuje skutečnost, že se nejedná o “jenom” dokonale vypracovanou, skvěle zahranou a nesmírně zábavnou hříčku. Doslova salvy smíchu z hlediště nezakrývají, že autoři přináší závažná témata. Hraje se o tom, jak dokážeme naplnit svá životní poslání. Kolik jsme ochotni do svého osudu investovat energie a další, možná až existenciální témata, se divákům představují s pozoruhodným nadhledem. Autoři inscenace a zároveň herci jsou k postavám, které hrají, až moudře shovívaví. Inscenace je o očišťujícím, téměř katarzním, smíchu, ale není o výsměchu.

Určité výhrady tak lze mít pouze k závěru, který působí oproti zbytku inscenace poněkud ploše a nevýrazně. Zdá se, že autorům trochu došla energie přinášet další nápady. Přesto se jedná o mimořádnou inscenaci.

Poznámka: Porota se rozhodla nominovat inscenaci na MS a doporučit na ŠP. Představení splňuje potřebné dramaturgické a kvalitativní parametry obou národních přehlídek. Úroveň inscenace je natolik mimořádná, že porota považovala za vhodné tuto inscenaci neomezit pouze na jednu z přehlídek, ale nabídnout ji divákům MS i ŠP.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':