Databáze českého amatérského divadla

Soubory: KODAK

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1929
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 93 x
Působení: 192x, 193 x
1929 založen KODAK (KOlektiv Dramatických Autorů Komunistů), při SDDOČ.
Členy mj. dramatik a režisér Fr. Spitzer, básník J. Noha, Fr. Němec a Vl. Maděra,
časté inscenace původních komunistických propagandistických revuí, které začínaly nástupem účinkujících dělníků v modrých halenách s rudými prapory středem sálu na scénu, kde vytvořili živou dekoraci (vzorem Piscatorovy Revue Roter Rummel).
Nejčastěji hráli v Lucerně.
1929 Za jednu ránu dvě, účinkovali členové pražských spolků DDOČ a Modré blůzy, loutky a masky Fr. Bidlo, dále silvestrovská revue Koks.
1930 nepovolena revue Den co den na obranu komunistického tisku, realizována Tryzna LLL (za Lenina, Liebknechta a Luxemburgovou) s rytmodeklamacemi El-Carovy party.
1932 Večer březnových revolucí, v němž vystupovaly i německá a maďarská recitační skupina, El-Carova parta s rytmodeklamací Traktorstroj,
v listopadu 1932 revue Dohnat a předehnat, v ní novinkou pantomima Hlasy nad Tajgou v choreografii M. Holzbachové, vše režie Fr. Spitzer, hudba Jos. Stanislav.
1933 revue Marx měl přece pravdu, r. Spitzer, El-Carova parta pásmo Pařížská komuna, vystoupila i karlovarská skupina L. Fürnberga Echo von links. Revue se vyčerpaly,
1933 SDDOČ vypsal soutěž na původní hru pro dělnické divadlo, z textů mj. Jeden (M. Čebišová), Pařížská komuna (Ingal – pseud. historika V. Husy, E. Famíra), Beton (Fr. Němec).
Bibliografie:
DĚJINY českého divadla, IV. díl. Ved. red. František Černý. Praha, Academia 1983, s. 230-231; s. 232: J. Vácha: Návrhy pro pantomimu F. Spitzera a F. Němce Hlasy nad tajgou. Z revue Dohnat a předehnat 1932; s. 234: Výjev z revue Marx měl přece pravdu. El-Carova skupina, 1933; s. 331: El-Carova skupina ve scéně Velká perspektiva, 1935.

Související Osobnosti

Související Organizace

Mapa působení souboru - KODAK

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':