Databáze českého amatérského divadla

Soubory: SDO/ ZK Elektroporcelán / ZK TEPOR / Klub pracujících

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1945
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 196x
Působení: 194x, 195x, 196x
V Bohosudově se začalo hrát ihned po osvobození. Ani tady to neměli herci jednoduché, ale jejich obětavá činnost dokázala položit dobré základy ochotnickému divadlu až do dnešní doby.
Prvním režisérem byl Václav Brožek a jeho pravou rukou Rudolf Kejzlar.
Jejich společným úsilím se podařilo předvést první představení, Jiráskovu hru Otec, již koncem roku 1945.
Velkou zásluhu o divadelní scénu měl Josef Payma.
Obohacení činnosti souboru znamenal příchod učitele Ladislava Dvořáka. Jeho divadelní zkušenosti, pracovní metody, moderní způsob inscenace přispěly k výraznému rozvoji bohosudovského ochotnického divadla.
Od roku 1946 byli členy souboru manželé Jitka a Miroslav Vladykovi, patřili sem i manželé Paškovi, Karousovi - jako herci i režiséři nebo maskéři, Milan Jesenovský, Rudolf Kejzlar, Emilie Šenfeldová, Vladimír Machka, Ondřej Netík, Karel Šmucr , Josef Payma, Libuše Vorlová, Ota Pobuda, Václav Maršík, Václav Bartoň, Jiří Jančárek, Eva Ryndová, sourozenci Hniličkovi, Václav Rajlich, Pavel Aron, Josef a Marie Jindřichovi, Václav Kozák, Antonín Mráček, Josef Vučka a další.

V roce 1952 v nově zřízeném sále závodního klubu s moderním jevištěm předvedli hru Jana Drdy Hrátky s čertem. Ladislav Dvořák v ní vystoupil i jako herec.
1956 dramaturgické školení, opět Hrátky s čertem.

1956 ZK Elektroporcelán uspořádal v květnu divadelní festival ochotnických souborů. Účast nejlepší soubory Ústeckého kraje

1957 - I. Prachař: Domov je v nás, hráno 15x, účast na NP DS LUT v Ostrově nad Ohří; autor s manželkou se jednoho z představení v Olympii zúčastnili; Pekelník (Shaw).
1958 - Rozov: Šťastnou cestu.
1959 - V. K. Klicpera: Divotvorný klobouk, účast na říjnovém litvínovském div. festivalu. Účast na ObP Červencový festival, Chabařovice.
1959 - M. Jariš: Přísaha, účast v Libochovicích, V. K. Klicpera: Divotvorný klobouk, účast v Souši, na festivalu v Chabařovicích.
1962 - DS ZK Elektroporcelán, B. Březovský: Nebezpečný věk a J. Mlejnek: Červená záplata. Účast na 4. Červencovém festivalu v Chabařovicích.
1963 - S. Lichý: Fripiri; V a W a Ježek: Golem, účast na festivalu v Chabařovicích.
1964 - L. Bukovčan: Hledání v oblacích. Účast na festivalu v Chabařovicích.
1965 - Velmi úspěšná byla inscenace hry Sever proti jihu uvedená na X. ročníku Májového festivalu. Hrála se 17x. V hlavní roli se představili Miroslav Vladyka a Milan Jesenovský.

Vedle nácviku divadelních her vytvořili členové souboru také estrádní skupinu, která společně s dechovkou uspořádala řadu úspěšných vystoupení k různým příležitostem města, například otevření městského koupaliště, Domu kultury v Unčíně a podobně. Vedle dechovky Karla Freiberka vystupovala také jazzová skupina Bílé vrány Josefa Lupínka, kvintet řízený panem Michlem a původní smyčcový orchestr Václava Resla.
Skoro pět let bylo pořádáno estrádní vystoupení s názvem Babiččina krabička. Obsahovalo písničky, satirické scénky a verše zpívané na nápěvy známých lidových písní.

Soubor sehrál řadu divadelních inscenací. Do jeho programu patřily historické hry Stroupežnického, Jiráska, Tyla, Klicpery, klasická díla našich i světových autorů - Molièra, Rollanda, Čapka, Šrámka, hry satirické, komedie, veselohry, dramata s válečnými náměty i zpěvohry.
Bibliografie:
80 let Scény Libochovice – Libochovické divadelní jaro – 49 ročníků. CD - KART.

60 let českého ochotnického divadla v Chabařovicích. 1908-1968. Chabařovice, J. k. Tyl MěstOB 1968, s. 8-11.

BENEŠ, Jiří: Poznámky z Přerova a Svitav. Ochotnické divadlo 1957, č. 7, s. 159-161.

CAHA, Vítek: Divadlo posvěcené nadšením. Třebíč ve službách Thálie 1945-1965. Třebíč, 2003, s. 66. (Na s. 63 blíže neidentifikovatelný novinový výstřižek - sd: Národní přehlídky ochotnických souborů.)

Ochotnické divadlo 1956, s. 3, s. 71; č. 7, s. 164; 1957, č. 3, s. 68; č. 7, s. 152; 1958, č. 10, s. 237; 1959, č. 4, s. 93; č. 10, s. 236.
Ochotnické divadlo (Sylva) 1960, č. 1, s. 19.

Mapa působení souboru - SDO/ ZK Elektroporcelán / ZK TEPOR / Klub pracujících

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':