Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Oul

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1869
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 186x
Působení: 186x
1869 Oul, dělnický podpůrný spolek, první představení, živé obrazy. Osobností dělník, zpěvák a deklamátor A. Pellant-Mělnický.

Popis živého pbrazu:
"Poté vyhrnula se v pozadí jeviště zvláštní opona a obecenstvo spatřilo skvělé uskupení, představující dvé cyclopův, jenž s napřaženými kladivy stály u kovadliny, ozářeni rozdmýchaným ohněm výhně. Nad oběma se vznášel genius, podávaje dělníkům vínek slávy."

"Populárním žánrem byly různé kulturní večery, přičemž ty dělnické pouze formálně cílily na své publikum. Na programu byl většinou přednes veršů ze života dělníků, zpěv dělnických písní a kupletů. Satira byla namířena především na politický boj Mladočechů se Staročechy. Večery tak byly doplněné různými scénickými výstupy, které byly psány buď anonymními autory, nebo se jimi postupným opisováním staly. Recitovaly se verše Havlíčka, Nerudy, Hálka, Čelakovského aj. Na závěr byly tyto akademie doplněny živými obrazy, z nichž ty nejpopulárnější byly postupně přemalovávány na opony." (Anna Hejmová: Divadelní aktivity dělnických tělovýchovných spolků v období první republiky. Diplomová práce, FFUK, kat. div. vědy, 2012)
Bibliografie:
PRAŽSKÉ spolky. Soupis pražských spolků na základě úředních evidencí z let 1895-1990. Sest. Marek Lašťovka, Barbora Lašťovková, Tomáš Rataj, Jana Ratajová, Josef Třikač. Documenta Pragensia Monographia, vol. 6. Praha, Scriptorium 1998. 744 s. Kap. XI. Ochotnické, čtenářské a zábavní, s. 229-265.


Česká Thalia, Praha, 26.9.1869. List věnovaný dramatickému umění a společenské zábavě vůbec, vyd. Josef Mikuláš Boleslavský.

Související Bibliografie

Mapa působení souboru - Oul

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':