Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Svornost, Randál, zábavní spolek
Související Geografické celky
- Praha-Karlín (Část, nadř. celek Praha 8, Praha, hlavní město, Česká republika)
- Praha-Staré Město (Část, nadř. celek Praha 1, Praha, hlavní město, Česká republika)
- Praha, hlavní město (Kraj, nadř. celek Česká republika, Praha, hlavní město, Česká republika)
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1865
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 191x
Působení: 186x, 187x, 191x
Zábavní spolek Randál byl ustaven roku 1865 a působil v hostinci Františka Pěkného v Praze na Starém Městě. V březnu 1865 přijal stanovy, zvolil si předsedu (kmána) a další funkcionáře. Prvním kmánem se stal malíř Rošer otec. Na úhradu nákladů spolku byly vybírány příspěvky ve výši 6 krejcarů (šesták) za týden.
1867 – Činnost spolku se přesunula do zahradní besídky v hostinci U Královny anglické. Nevytápěný prostor byl záhy opuštěn a spolek přijal nabídku sokolů k využívání Sokolské besídky v témže místě. Prostředky na úhradu nákladů a příspěvky na stavbu Národního divadla se opatřovaly vybíráním pokut za užívání každého cizího slova (1 krejcar) a také tzv. pivním krejcarem z každé sklenice vypitého piva. Na podzim 1867 se Randál přestěhoval do hostince Jana Šícha U Helmů. Zde započala nová éra činnosti spolku vstupem Ferdinanda Koubka řečeného Aron, který se ujal vedení. U Helmů byla zřízena větší místnost s pódiem. Konaly se častěji zábavy, výlety, taneční věnečky a merendy. Na programu zábav se podíleli herci českého divadla Paleček, Šebesta, Lukes, Barcal, Seifert, Mošna, Chramosta, slečny Ledererová (později Seifertová), Čermáková, Kupková, Šůrová a další umělci z řad hudebníků, zpěváků a deklamátorů. Byla to slavná éra Randálu, která trvala do jara 1869.
1969 – Randál po neshodě s majitelem hostince se přestěhoval do protějšího hostince U Hopfenstoků a na jaře 1969 do hostince pana Tereby U Palmů, kde bylo k dispozici malé divadlo. Zde se uskutečnila 2. 12. 1969 valná hromada za účasti 34 členů spolku. Starostou byl zvolen Dr. Pichl. Valná hromada byla svolána na den, kdy byly c. k. místodržitelstvím schváleny nové stanovy Randálu. V nich je v § 1. uvedeno: "Účelem spolku jest pěstovati ušlechtilé zábavy zpěvem, hudbou, tancem, deklamacemi, přednáškami, divadelními představeními k účelům dobročinným, výlety a tomu podobným s úplným vyloučením vší politiky." V § 25. je ustanovení týkající se případného zániku spolku: "Spolek rozejde se, pakliže tři čtvrtiny všech členů ve valné hromadě s tím souhlasí. Byl-li spolek zrušen, připadne jmění jeho a sice: Hudební skladby zpěv. spolku Hlaholu v Praze, hotové peníze k fondu českého národního divadla v Praze a ostatní jmění Umělecké Besedě v Praze."
1870 – Randál se přestěhoval do místnosti pana Šáryho na Slovanech. Dne 13. 9. 1870 bylo rozhodnuto o změně názvu spolku na Svornost, zábavní spolek. V listopadu 1870 byl podán návrh na zřízení vlastního divadla vhodného pro realizaci divadelních představení.
1871 – Byly znovu ustaveny pěvecký odbor spolku a hudební odbor. V roce 1871 měl spolek 112 členů.
1872 – Ustaven pěvecký sbor dam.
1912 – Zábavní spolek Randál uveden jako součást Měšťanské besedy v Karlíně.
Bibliografie:
SCHAFFER, Karel F.: Paměti Měšťanské besedy v Karlíně 1861-1912. Karlín, Měšťanská beseda 1914.
ŠESTÁK, Josef (Šoufek): Po deseti letech / Stručný výpis dějin Svornosti dříve Randálu, vlastním nákladem v knihtiskárně J. B. Pichla a spol,, Praha 1875, 48. stran.
Mapa působení souboru - Svornost, Randál, zábavní spolek
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.