Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Havlíček
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1920
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 194x
Působení: 192x, 193x, 194x
1920 založen Spolek divadelních ochotníků Havlíček, 70 členů, předseda Vratislav Ouzký.
1922 členem ÚMDOČ.
1928 Psohlavci, Strakonický dudák, v obou insc. 70 účinkujících,
1929 pořízeno jeviště s elektrickým osvětlením.
"Na dřevěných kozách byla prkenná podlaha asi 90 cm vysoko. Velmi pěkné kulisy namaloval malíř Středa z Miletína. I elektrické osvětlení bylo moderní, ale snad nikdo je nedovedl správně obsluhovat. Chyběl plán zapojení. V době, kdy se nehrálo, byly kulisy uskladněny na půdě nad sálem a podlaha a kozy jeviště pod přístřeškem směrem do dvora." (kronika)
1931 Audust Opěla: Ondráš aneb Pán Lysé hory, v přírodě, Divá Bára; B. Rajská-Smolíková: Zelené království, Děvče od Čerchova (Rajská), obě hry pohostinsky sehrány i ve Žlunicích.
1932 - Jan Miler: Zbytkový statek; J. Kouba-Drahovský: Když děla hřmí a prapor zavlaje.
1933 - B. Rajská: Dívka ocelových nervů.
1934 - Fr. Lašek: Pepina Rejholcová,
1935 - V černé rokli, Rajská: Zlatý déšť.
1936 - "Dne 4. dubna při divadelní zkoušce byl nešťastnou náhodou zraněn ze starého revolveru p. Stanislav Záveský. Po ošetření místním samaritánem převezen do novobydžovské nemocnice, kde se podrobil operaci, při které mu byl náboj vytažen. Po několika nedělích se uzdravil." (Kronika odbce Vinary)
1937 - T. Šimon Kozák: Já mám koně
1937 v seznamu členských souborů ÚMDOČ.
Za 2. svět. v. činný Havlíček, člen Ústřední matice divadelních ochotníků československých v Praze.
Měl své jeviště na sále U Brožů, čp. 1. Často hrál hry se zpěvy, při nichž si mohli zazpívat i diváci.
Např. z repertoáru - Tylova paní Marjánka, matka pluku, Svobodovy Čekanky a Poslední muž, Cimler: Matka Kráčmerka,
hry se zpěvy jako - K. Balák, hudba J. Vašata: Srdíčko z lásky; J. Kubík, hudba Q. Nossberger: V tom domečku pod Emauzy, S. Grohmannová, hudba A. Kincl: Náš svatý Vavřineček; stejní autoři: Myslivci, mládenci ze zlata (Seděla pod borovičkou); F. F. Šamberk, hudba K. Hašler: Poslední Podskalák. Divadelní soubor spolupracoval s kvalitními a obětavými místními hudebníky, řízenými Václavem Jorem z čp. 54.
Povinností bylo před každým představením přdložit kolkovanou písemnou žádost o povolení, k tomu divadelní knížku také kolkovanou, a německý překlad názvu hry na okresní úřad do Nového Bydžova.
Hry - Vanderberghe: Hoši, dívky a psi, V. Werner: Červený mlýn, Perly panny Sarafínky s hudbou R. Piskáčka a jiné souborem již nacvičené kusy - "okres" v poslední chvíli zakázal sehrát.
Zájem o divadlo byl mimořádný - bylo jednou z mála povolovaných zábav, při nichž se lidé mohli setkat a pobavit se, ale i procítit národní sounáležitost.
Havlíček často hostoval i v okolních obcích. Zájezdy byly často výměnné. Jezdilo se na valníku taženém koňmi, protože jiná možnost dopravy nebyla. V kalendářním roce tak bývalo až 13 vystoupení.
Po válce
1947 SDO Havlíček - Rich. Havelka: Jandera a Pinděra.
Bibliografie:
http://vinary2.sweb.cz/KRONIKA_Vinary_2_1938_1945_hubka.pdf.
ZPRÁVA o činnosti ÚMDOČ za rok 1937. Seznam spolků a odborů sdružených v ÚMDOČ, s. 81.
Archivy:
Praha, Národní archiv:
Fond ZU Spolky 1916-1920, i. č. 374/8870/1920, KrDO Havlíček.
Mapa působení souboru - Havlíček
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.