Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Církev československá (českomoravská) / Hasiči
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1937
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 195x
Působení: 193x, 194x, 195x
1937 založen z popudu faráře Jílka Propagační a Dramatický odbor Církve československé. Hrálo se pro venkovské obyvatelstvo a tomu se, vedle zájmů církve, přizpůsoboval výběr repertoáru – hrály se především lidové hry ze života.
Za druhé světové války DrO Církve českomoravské -
1941 - T. Labuťa: Písnička srdce, v Lidovém domě v Řevnicích
1943 - Horská - Vejvoda: Písně, dcery ducha mého, zpěvohra, režie Hlavatý.
Do 1943 sehráli 30 her v 93 představeních. Odbor měl 30 činných členů. Výtěžek šel na umoření dluhu na stavbu církevního sboru.
1944 podal Dramatický odbor církve českomoravské žádost o propůjčení vhodného pozemku na vybudování lesního divadla. Jako vhodný byl vybrán pozemek v „Hluboké“ a
v červnu 1945 se podle plánů Arch. Hynka Svobody započalo s budováním. Zhotoveny byly betonové podstavce na lavice, jeviště, postaveno skladiště na rekvizity. Úporná práce trvala čtyři roky a členové odpracovali celkem 3.500 brigádnických hodin.
1949 - 17. 7. - Lesní divadlo slavnostně otevřeno hrou L. Stroupežnického Naši furianti.
Za deset let činnosti bylo v lesním divadle sehráno cca 30 přestavení, např. Gogolův Revizor, Moliérův „Chudák manžel“, Jiráskovy hry „Otec“ či „Vojnarka“, Klicperův „Hadrián z Římsů“, a tak dál, a tak dál. Posledním představením byla patrně hra K. Želenského „Tažní ptáci“ v roce 1959. V lesním divadle scény vždy tvořil br. Daniel Boťcha. V závěru své činnosti soubor působil pod hlavičkou Sboru dobrovolných hasičů v Záběhlicích. Jeho činnost skončila poté, kdy lesní divadlo vyhořelo a spáleniště pohltil les.
1949 – 1962 - v tomto období působilo na Zbraslavi Lesní divadlo. V roce
1949 Jirásek: Lucerna, Vojnarka, Langer: Jiskra v popelu, Stroupežnický: Naši furianti - 4 inscenace, 10 představení
Za deset let činnosti bylo v lesním divadle sehráno cca 30 přestavení, např. Gogolův „Revizor“, Moliérův „Chudák manžel“, Jiráskovy hry „Otec“ či „Vojnarka“, Klicperův „Hadrián z Římsů“, a tak dál, a tak dál. Posledním představením byla patrně hra K. Želenského „Tažní ptáci“ v roce 1959. V lesním divadle scény vždy tvořil br. Daniel Boťcha.
V závěru své činnosti soubor působil pod hlavičkou Sboru dobrovolných hasičů v Záběhlicích. Jeho činnost skončila poté, kdy lesní divadlo vyhořelo a spáleniště pohltil les.
1952 v lesním divadle Pan revizor.
V 50. letech vystupoval při ČSPO (požárníci – hasiči).
Bibliografie:
VE SLUŽBÁCH Thalie II. České divadlo ochotnické. Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ 1946, s.354.
Archivy:
Státní oblastní archiv Praha:
Informace ONV Praha-jih pro KNV v Praze 1949. Inventář KNV Praha, referát IV. 1949-1954.
kART
Praha, Národní archiv:
Fond ZU spolky 1935-1937, i. č. 407/9088/1937, Propagační a dramatický odbor Církve československé.
Národní muzeum, divadelní odd.: sbírka plakátů -
DNM P-3-B-228-e C 29955;
Státní okresní archiv Praha-západ se sídlem v Dobřichovicích, Fond: Okresní úřad Praha-venkov 1940 - 1949, Sig. vii/16f, ka 580
Mapa působení souboru - Církev československá (českomoravská) / Hasiči
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.