Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Tylovi vrazi

Stav: aktivní
Založení / první zpráva: 2002
Působení: 200x, 201x
Tylovi vrazi

2002 divadelní skupina Tylovi vrazi vznikla v salonku Třešťské kavárny U Ferdinanda.
Zakládající i současní členové skupiny Tylovi vrazi: Tomáš Niederhafner, Jiří Raiterman a Jan Morkus.

Stalo se tak za účelem konkrétního vystoupení na jejím prvním večeru nazvaném Večer pod letlampou (21.12.2002). Šlo o parodickou reakci a generační vymezení k již existujícímu třešťskému programu Večery pod lampou.
(Akce s názvem Večer pod letlampou se poté uskutečnila ještě jednou cca o rok později pod mostkem přes Třešťský potok – šlo ale o akci jiné skupiny kolem frontmana Petra Brožka).

První hra Tylových vrahů nesla titul Třešťská tramway. Skupina nicméně posléze vystupovala samostatně jen sporadicky, navíc nikdy nešlo o celovečerní vystoupení, vždy jen o doplněk větších produkcí.
Většina vystoupení Tylových vrahů – a to i celovečerní produkce – je totiž realizována ve spojení s další třešťskou divadelní skupinou Natvrdlí. Obě skupiny společně vystupují pod názvem Třešťský průměr (viz heslo Třešťský průměr).
Jako hosté, většinou pro účely jednotlivých her, s Tylovými vrahy občas vystupují i další členové Třešťského průměru, nejčastěji jsou to František Novák, Jan Polák nebo Zdeněk Krafka.

Žádná z her souboru nepřesáhla délku 30 minut, proto jsou skládány za sebe v rámci volně komponovaných večerů. Ačkoli se soubor k některým scénkám z minulosti často nevrací, nikdy nebyla žádná oficiálně dernierována.

Nejčastěji hrají Tylovi vrazi (potažmo Třešťský průměr) v Třešti a blízkém okolí. Pravidelně vystupují na různých místech v Telči. Poetika Tylových vrahů je výrazně odlišná od skupiny Natvrdlí, což je dáno osobnostmi, ze kterých je složena. Divadlo Tylových vrahů se často odehrává/hledá mezi světly a výraznými kulisami. Výtvarnou stránku zajišťuje především dvojice Jiří Raiterman a Jan Morkus.


Z repertoáru Tylových vrahů:
Třešťská tramway

Iggy Bag (využití meotaru při promítání kulis na plátno - reálie z Třeště)
2004 autorský text: 100H “Mlácení prázdné slámy” - tři autoři totožní s 3 interprety
Z programu: Divadelní představení ze života prostého venkovského lidu. Volně nastudované podle ztracené výpravné divadelní hry J.K. Tyla „Sto haléřů v Žirovnici“. Jako tři cepy se představí členové skupiny ... z hromady slámy na prkna jež znamenají svět."

o_svatbe.doc
Trest or Loj (triptych, kdy každý z herců je zároveň autorem jedné z částí. Podobným stylem byla napsána hra o_svatbe.doc, která pojednává o roztrojené osobnosti a každý z herců zaujímá jednu z poloh.

MS (jedna z nejčastěji reprizovaných her ze sportovního prostředí parazitujícího na pokřivené národní hrdosti. Autorem hry je Tomáš Niederhafner).
Bibliografie:
TŘEŠŤSKÉ divadelní jaro 2004. Program.

VARHANÍK, Jiří: Heslo pro DČAD, září 2012.

ZAJÍC, Vladimír: 43. TŘEŠŤSKÉ DIVADELNÍ JARO L.P. 2004. Amatérská scéna 2004, č. 2, s. 25-29.

Související Obrázky

Třešť, Tylovi vrazi, MS
Třešť, Tylovi vrazi, Trest or Loj


Mapa působení souboru - Tylovi vrazi

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Třešť, Tylovi vrazi, MS
Třešť, Tylovi vrazi, Trest or Loj