Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Sdružení kutnohorského studentstva (SKS) / Nová scéna

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1919
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 193x
Působení: 192x, 193x
"SKS bylo založeno roku 1919 na popud kutnohorských akademiků a sdružovalo studenty vysokých i středních škol (vyjma škol pedagogických). Sdružení pořádalo přednášky, bály, majálesy, ale také divadelní a jiné kulturní akce. ... Ze všech těchto aktivit pak SKS čerpalo finance na podporu nemajetných studentů.
František Zelenka se stal členem SKS 1. dubna 1920 a záhy začal pořádat různé večírky a kabarety „v nichž uplatňoval svůj jarý temperament nejrůznějším způsobem: byl trochu zpěvák a hudebník, recitátor, ale hlavně tanečník a kamarádský společník“ . Navíc mu sdružením byla dána důvěra ve výtvarných záležitostech – pořádal např. soutěž o umělecký návrh na adresu Aloise Jiráska (jako dar k jeho narozeninám)."

Ke konci roku 1923 byla při SKS založena divadelní sekce tohoto sdružení, tzv. Nová scéna, jako protiváha k tradičnímu div. spolku Tyl.
1924 první inscenací H. Ibsen: Strašidla, dramaturgie a režie výrazná osobnost - učitel Josef Pírko, scéna výtvarník Zd. Pešánek.

"Pírko měl vyhraněný názor na dramaturgii i na studium hry, a proto se s tradičními ochotníky rozešel a obklopil se skupinou lidí, kteří chtěli dělat divadlo podle jeho představ (Ibsen, Pirandello, Thákur, O'Neill, Schönherr)... Pracoval se svým souborem neomezeně dlouho, premiéru vždy stanovil po týdnech, ba měsících zkoušek; protože nešlo o pravidelný provoz, měl ideální podmínky nezávislého experimentátora." (Valtrová, Ornest, s. 133)
Moderně provedené inscenace s konstruktivistickou scénou:
1925 Shaw: Pygmalion, r. Pírko, scéna Fr. Zelenka, jh. Jarmila Kronbauerová v roli Elisy - ještě poměrně tradiční představení.
1926 pod názvem Dychtění pod jilmy O´ Neillova hra Farma pod jilmy, jh. Roman Tuma. Na scéně k inscenaci se podíleli architekt Emil Rabenstein a František Zelenka.
1929 O. Wilde: Florencká tragedie, Thákur: Poštovní úřad, r. Pírko, scéna Fr. Zelenka (v té době vysokoškolský student).

Ve 20.-30. letech Sdružení kutnohorského studentstva (SKS), nezřídka velmi náročná drgie, Hagenbeck (Šrámek), Jánošík (Mahen) apod.

Představení se konala v sále U Anděla či v sále V Lorci, tedy na improvizovaném jevišti. Měla i značnou návštěvnost – průměrně okolo 450 diváků.
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 409-412.

TÁBORSKÝ, Vojta Š.: Příspěvky k dějinám divadelního ochotnictva československého. Praha, ÚMDOČ 1931, s. 251.

TVRDÍKOVÁ, Lada: František Zelenka. Diplomová práce. Brno, MU, FF 2009, s. 22-26.

VALTROVÁ, Marie - ORNEST, Ota: Hraje váš tatínek ještě na housle? Praha, Primus 1993, s. 132, 133-137, 143.
Archivy:
Národní muzeum, div. odd., sbírka plakátů:
P-10-A-377_78_C 13.010

Praha, Národní archiv:
Fond ZU Spolky 1924-1926, i. č. 383/1109/1924, DrKr Nová scéna (zal.).

Související Obrázky

Kutná Hora, Sdružení kutnohorského studentstva, Dychtění pod jilmy - plakát, 1926


Mapa působení souboru - Sdružení kutnohorského studentstva (SKS) / Nová scéna

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Kutná Hora, Sdružení kutnohorského studentstva, Dychtění pod jilmy - plakát, 1926