Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Cyrilská jednota

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1897
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 189x
Působení: 189x
1882 přišel do Boleradic farář Filip Toufar,
1885 založil chrámový sbor pod názvem Cyrilská jednota, v němž vychoval řadu zpěváků.

Cyrilská jednota vedle zpěvu na kůru pořádala jednou za rok i společenské akce - výlety do okolí a deklamační večery, do jejichž programu vedle pěveckých čísel zařazovala i sólové výstupy a jednoduché scénky.

Situace se změnila po roku 1895, kdy byl do Boleradic přeložen učitel Cyril Metoděj Hladký, jenž založil několik obci prospěšných spolků - hasičský sbor, při něm knihovnu, dále potravní spolek Vzájemnost...
Farář Toufar rozpoznal Hladkého schopnosti a všestranně ho podporoval, což bylo pro prosazení novot v obci nezbytné. Dokonce Hladkému uvolnil místo sbormistra CJ a učitele nových zpěváků...
1897 na jaře Hladký zorganizoval pěvecko-deklamatorní besedu, jejíž výnos byl věnován na návštěvu činných členů jednoty na představení Prodané nevěsty v Brně...

Hladký se stal i organizátorem divadelních ochotníků, režisérem, tvůrcem kulis. Opisy úloh pro herce obstaral Jan Stehlík.
10. 10. 1897 sehráli jako Cyrilská jednota první představení – podle románu Karolíny Světlé: Kříž u potoka. Výnos byl věnován na úhradu nového jeviště.
Hladký však onemocněl a 1900 zemřel, brzy po něm i farář Toufar, takže divadelní aktivita ustala.
Teprve
1907 sehrála Cyrilská jednota další divadelní představení v hostinci Františka Štefana, název hry však nebyl zaznamenán.
Bibliografie:
CHALUPOVÁ, Alena, HORÁK, Jan: Divadlo, naše láska. 110 let ochotnického divadla v Boleradicích. Městys Boleradice, vyd. Carpe diem 2007, s. 7-12.

MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 79. Foto:
č. 45/ Rozdělení úloh pro divadelní hru Kříž u potoka Cyrilské farní jednoty, 1897.


Časopis Cyril, Brno 1898.

Související Obrázky

Polehradice, Farní jednota cyrilská, oběžník


Mapa působení souboru - Cyrilská jednota

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Polehradice, Farní jednota cyrilská, oběžník