Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Divadelní družstvo / DODD – Ochotnický soubor Družstva občanů pro dostavbu divadla
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 192x
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 194x
Působení: 191x, 192x, ...? 194x
Už 1914 vzniklo v Klatovech Družstvo pro stavbu divadelní budovy.
1918 (3. 12.) bylo ustanoveno Družstvo pro zřízení divadelního domu v Klatovech. Rozhodnutím městské správy bylo postaveno krásné divadlo, slavnostně uvedené do provozu 8. září 1920, zahajovalo se Smetanovou Hubičkou.
1918–1948 byl členem Turnovského okrsku ÚMDOČ v Klatovech Dramatický odbor Divadelního družstva.
------------
20. léta 20. stol.
Po 1920 bylo divadlo a jeho sál centrem veškeré hlavní kulturní činnosti ve městě. Jelikož měl krásné jeviště, odehrávala se tam všechna divadelní představení jak profesionálních, tak ochotnických souborů. Nedostatkem byl ale malý prostor pro divadelní zázemí.
Bylo proto ustaveno Družstvo občanů pro dostavbu divadla, které si vytklo za cíl vybudovat v prostorách mezi divadlem a hlavní školou budovu pro pomocné složky divadla.
Pod hlavičkou tohoto družstva provozoval v Klatovech činnost nejznámější a nejvýznamnější ochotnický soubor Družstva občanů pro dostavbu divadla (DODD),
který sehrál v divadle bezpočet činoher pro dospělé a mládež.
Dosud v paměti starších občanů zůstávají nejznámější protagonisté tohoto kdysi slavého souboru:
Jan Škarda, Dr. Švarc, Ludmila Svátková, Karel Průcha, Oldřich a Helena Smolovi, Vladimír Bořánek, Antonín Šplíchal, Felix Černý, Antonín Průcha, Karel Adámek a další. K nim zákonitě patří i František Vavřinec jako herec a hudebník a známý klatovský zpěvák Jan Matějíček a další.
Často v divadle hostoval i známý profesor Skupa se svým Spejblem a Hurvínkem.
1929 – operetní herci Národního divadla společně se členy klatovských ochotnických souborů – Bedřich Smetana, libreto Karel Sabina: Prodaná nevěsta. Režie prof. R. Císař, kapelník Boh. Bouzek ve spolupráci s MUDr. J. Matějčkem. Opera byla provedena na sokolském stadionu. Účastnili se herci klatovských ochotnických souborů DODD, Sokol, SDO Tyl a Osvěta. Orchestr měl 28 členů a pěvecký soubor čítal 38 členů. Baletní soubor měl 12 členů (členové Sokola pod vedením baletního mistra O. Stočese a primabaleriny Mil. Skřivanové, kteří tančili sóla). Představení mělo šest repríz a v představení jako hosté hráli i členové Městského divadla v Plzni.
1945 vybudovali členové Divadelního družstva ve zřícenině Kostela sv. Anny na Hůrce stálé letní divadlo.
Na dobrovolných brigádách zde ochotníci odpracovali 2030 hodin a investovali zde 100 tisíc korun. Za dozoru městských lesníků byly pokáceny suché stromy, upraveny cesty a hlavní cesta ke sv. Anně se tehdy dočkala i osvětlení. To bylo ještě v následujících desetiletích udržováno a modernizováno.
Bibliografie:
30 let Divadelního družstva v Klatovech D.O.D.D. okrsku “Turnovského” ÚMDOČ v Klatovech. Klatovy 1948.
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 359.
POUZA, Ludvík: Na klatovské Hůrce to žije divadlem. Klatovský deník, 17. 7. 2009.
POUZA, Ludvík: Klatovy bývaly častou zastávkou kočujících divadel. Klatovský deník, 5. 2. 2010.
Archivy:
Praha, Národní archiv:
Fond ZU Spolky 1916-1920, i. č. 373/554/1918, Družstvo pro zřízení div. domu.
Mapa působení souboru - Divadelní družstvo / DODD – Ochotnický soubor Družstva občanů pro dostavbu divadla
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.