Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Divadelní kroužek
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1952
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1961
Působení: 195x, 196x
1952 byl ustaven Divadelní kroužek
(původně při ČSM – Československém svazu mládeže).
1952 v březnu – první hra – Josef Kajetán Tyl: Strakonický dudák, režie Stanislav Pflegr.
Do 1952 neměly Srby jeviště ani osvětlovací techniku. Kulisy byly staré a k okamžitému použití neupotřebitelné, nebyly finanční prostředky a mnozí občané divadlu nepřáli. Členové souboru zhotovili dřevěné jeviště vlastníma rukama, absence základního vybavení však ubírala souboru čas na studium hry. Přesto se podařilo se na 8. března připravit premiéru.
Na hudbě spolupracovali p. Boubel a p. Syrový. V divadle nechyběla nápověda v podání L. Rutrleho. Scénu připravil J. Janoch a osvětlil K. Janoch.
Roli dudáka Švandy hrál Stanislav Pflegr, Vocílku hrál J. Chaloupek, muzikanta Kalafunu P. Rutrle. V dalších rolích se představily R. Trhlíková jako královna víl Lesana, M. Markvartová jako lesní panna Bělena, R. Janochová jako polednice Rosava. Celkem se představení účastnilo asi 25 účinkujících.
2 reprízy byly odehrány v Nekvasovech (kde díky tomu oživily vlastní ochotnické divadlo), další v Nepomuku a Milči.
1952 v květnu – Václav Kliment Klicpera: Hadrián z Římsů, režie Stanislav Pflegr.
1952 v prosinci – Alois Jirásek: Lucerna, režie Stanislav Pflegr.
1953 v květnu – Jan Drda: Hrátky s čertem. Režie Stanislav Pflegr, který nejvíce cenil výkony J. Tafata jako Školastyka a P. Rutrleho jako Sarka Farky.
1954 – Eva Klenová: Hejtman Talafús. Veršovaná hra, variace Bratrstva od Aloise Jiráska, nebyla obecenstvem příliš přijata.
1954 v říjnu – estrádní pořad Pestrý večer. Program doprovodili hudebníci ČSD Nepomuk. Předvedeny byly scény z Tylovy Paličovy dcery, z básní Karla Jaromíra Erbena, Jiřího Wolkra, ale na pořadu byl také Molière či Shakespeare. Zpívaly se i národní písně (H. Boubelová a D. Kubíková), které měly obrovský úspěch.
1956 v dubnu – obdobný Večer dobré zábavy.
1960 v lednu se soubor k tomuto typu pořadu vrátil a uvedl poslední Zábavný večer. Na programu byl Stroupežnického Zvíkovský rarášek, Čechovův Medvěd, Horníčkův Fotograf své doby, výstup Sátina z Gorkého hry Na dně, dvě části z Dykovy básně Milá sedmi loupežníků.
1954 před Vánoci – Josef Kajetán Tyl: Paní Marjánka, matka pluku aneb Ženské srdce. Hrálo 11 ochotníků. Obecenstvu se představení velmi líbilo, ale soutěžní komise LUT nebyla zcela spokojena a upozornila na určité nedostatky. Režisér se bránil, že soubor je pouze ochotnický, ne vždy se sejdou na zkouškách všichni účinkující a zkouší se v nevytopeném sále, což v zimních měsících je pravé utrpení a velká oběť.
Hra byla reprízována opět v Milči, kde byla vřele přijata, a pak ještě v březnu roku 1955 na malém jevišti v obci Víska (část obce Čmelíny).
1955 v únoru – Karel Jaromír Erben: Sládci. Režie Stanislav Pflegr, 8 účinkujících, reprízy v Milči a ve Vísce.
1956 v lednu – Jaroslav Vrchlický: Noc na Karlštejně. Před započetím zkoušek se ochotníci rozhodli seznámit se s místem děje, a tak se 11. června 1955 uskutečnil zájezd na Karlštejn a zároveň bylo shlédnuto představení Národního divadla přímo na hradě. V souboru byli v hlavních rolích obsazeni V. Mašek (Karel IV.) a M. Rutrlová (Eliška).
Pravidelné návštěvy pracovníků LUT a Okresního domu osvěty byly trnem v oku řadě ochotnických divadelních souborů. Především, jak kronikář Stanislav Pflegr poznamenal, byl problém ve špatné volbě slov pracovníků k ochotníkům, kteří byli jejich přístupem odrazeni od další práce. Přístup pracovníků LUT a Okresního domu osvěty nakonec způsobil, že soubor trpěl nedostatečným počtem členů. Proto v roce 1957 nebylo žádné představení připraveno. Obdobná situace nastala i v roce 1958. (Vendula Hnojská)
1958 – těsně před koncem roku se začalo s přípravou dětského představení pohádkové hry Otakara Svobody: Královna rudých máků. Režíroval Stanislav Pflegr, představení zaznamenalo obrovský úspěch.
Dětské divadlo znovu vlilo elán do žil dospělých ochotníků.
1959 v dubnu – Václav Kliment Klicpera: Zlý jelen.
1959 v září připravil ochotnický spolek na požádání Družstevní dožínky. Na přípravě programu se podíleli: J. Chaloupek st., V. Boubel, M. Skala, S. Pflegr a L. Rutrle. Dále účinkovali členové Osvětové besedy, ČSM, JZD a školní mládež.
1961 – Molièr: Chudák manžel aneb Jíra Danda. Poslední divadelní kus nastudovaný v Srbech. Repríza v Milči.
Bibliografie:
HNOJSKÁ, Vendula: Divadelní kroužek v Srbech v letech 1952–1961. Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích –
http://www.srby.cz/informace-o-obci/z-mistni-kroniky/divadelni-krouzek-1952-1961/ – excp. 27. 2. 2016.
Archivy:
Srby, obecní úřad:
Pamětní kniha divadelního kroužku v Srbech. 1952–1961. St. Pfleger.
Mapa působení souboru - Divadelní kroužek
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.