Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Ochotnické divadlo ve prospěch Prozatímního divadla v Brně

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 188x
Působení: 188x
Ochotnická představení ve prospěch Prozatímního divadla/ ND v Brně
1885 - 19. 4. - zahájení letní sezony - M. Balucki: Těžké ryby.
1885 - 3. 5. - 3 jednoaktové veselohry - Kolowrat-Krakowský: Zmeškal hodinu, J. J. Stankovský: Hrajete v šachy?, N. Fournier: Při piketu.
1885 - 9. 5. - ochotníci - s hostujícím Jindř. Mošnou v parádních rolích her Bengálský tygr (Marc Michel a Édouard Louis Alexandre Brisebarre), Doktor Žvanil (Bradolav), Herkules (César) - sehráli ve prospěch ND v Brně.

1889 - 2. 4. - F. F. Šamberk: Josef Kajetán Tyl. V prospěch spolku českých pěstounek v Brně. Představení zahájeno vlasteneckou deklamací, kterou vroucně přednesl V. Hübner, duše našeho ochotnického ansámblu. Ujal se také titulní role, která v jeho podání byla jímavou, pečlivou a velice účinnou charakterní studií.
1889 - 13. 4. - Fr. Ruth: Šlechetníci, žertovná hra o 4 jednáních, za spoluúčinkování Jindř. Mošny, člena ND v Praze.
1889 - 14. 4. odpoledne - O Pinkas: Fotografie; dle G. Putlitze, přel. a úprava El. Pešková: Třicátý listopad, jednoaktová veselohra; J. Böhm: Faust a Markéta, velká parodie s hudbou a zpěvy.
1889 - 14. 4. - večer - A. N. Ostrovskij: Les, komedii v 5 jednáních přel. P. Durdík.
"U našeho obecenstva jméno Mošnovo má přitažlivost přímo zázračnou. A tak je tento umělec z nejčastějších pražských hostí brněnského divadla. Zvlášť našim ochotníkům je p. Mošna velice nakloněn, a ochotně, od několika let každoročně, na jich vyzvání přijel do Brna na pohostinské hry...
Obětavé čety našich ochotníků, řízením pana redaktora Hübnera, vyplnily rámec, v němž jubilovaný herec na naše jeviště uveden, pěknými podrobnostmi. Někteří z nich měli dokonce role ve všech čtyřech hrách - a že všude výsledek byl čestný, svědčí už o nemalé secvičenosti sboru. Dámy, paní (A.) Hübnerová a Waltrová, slečny Lišková (byla v Šlechetnících vyvolána při scéně otevřené) a Kučerová, pak pp. Hübner (jeho výkon v Lese stál zvlášť na umělecké výši), Šichan, Krčmář, Boublík, Sklenář, Hirt, Knauer a Kučera, mají vesměs zásluhu o úspěch, který zvlášť v těžké ruské hře nedělního večera vymáhá veškerý respekt."

1889 - po 27.-28. 4.- dvě ochotnická představení s hostujícím známým (s Pištěkovou společností 1883/84 zahajoval první sezonu brněnského ND) charakterním hercem K. Lierem v hlavních rolích - sobotní - J. Počátecký dle Premareyho: Doktor Robin, N. Fournier: Při piketu, G. Putlitz: Damoklův meč. K. Lier ocenil režii obou představení - V. Hübner, zahrál si též 3 role "se známou silou a účinností".
nedělní - Ad. L´Arronge: Doktor Kalous. " zajisté bude z těchto her značný čistý výnos, který s výnosem ochotnických představenípořádaných s panem Mošnou přijde velice vhod pokladně našeho divadla. ... Vytěžených peněz bude použito k pořízení některých divadelních potřeb a k opravě divadla." Pořízeny prospekty malované pražským Romanem Skálou.
1890 - 24. 2. - ochotníci sami uvedli poprvé - dramatickou úpravu básně Sv. Čecha: Ve stínu lípy, hudební doprovod napsal J. Kompit, následoval obraz ze života - K. Kukla: Svatební noc.
1890 -23. 2.(?) - odpolední představení ochotníků s hercem ND v Praze - V. K. Klicpera: Veselohra na mostě, veselohra Nápady a charakterní studie Stroupžnického Náš dobrý dědeček; večer 3 jednoaktové veselohry - E. Labiche: Následky prvního manželství, V. Krylov: Medvěd, "nakonec velice účinný žert" od J. Gillea: Uhlíři.
1890 - 16. 3. - Hugo Müller: Na nádraží, jednoaktová veselohra, poté Bozděchův žert Náramek, nedávno nalezený v autorově pozůstalosti, poté ještě Beethovenova první láska od H. M., vzdělal Boh. Hübner, "velice účinný obraz ze života"; skvělé výkony V. Hübnera v roli Beethowena, dále paní A. Hübnerové a Waltrové; hráno ve prospěch zabezpečení českých pěstounek ve stáří.
1890 - 25. 5. - v předvečer Velké národní slavnosti ve prospěch Ústřední Matice školské v Prozatímním národním divadle v Brně sehrána Jiráskova Vojnarka - po koncertní ouvertuře a slavnostním proslovu J. Merhauta, zakončeném živým obrazem, jehož se zúčastnilo na 50 osob.
Bibliografie:
Moravská orlice 17. 4., 21. 4., 29. 4., 1. 5., 5. 5., 8.5., 9. 5., 24. 5.1885.
Moravská orlice 21. 3., 22. 3., 30. 3., 2. 4., 4. 4., 14. 4., 17. 4., 26. 4., 27. 4., 30. 4. 1889.
Moravská orlice 16. 2., 20. 2., 25. 2., 13. 3., 18. 3., 4. 5., 11. 5., 28. 5. 1890.
Archivy:
Archiv St. Olbricht – Slavkov, Brno: excp. Moravská orlice 1889. Pro DČAD září 2015.

Mapa působení souboru - Ochotnické divadlo ve prospěch Prozatímního divadla v Brně

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':