Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Škola
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1936
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1939
Působení: 193x
Tištín u Prostějova – divadelní představení obecné školy
V polovině 30. let nastoupil na obecnou školu v Tištíně jako učitel František Perna.
Podobně jako v Telnici (viz heslo Sokol Telnice), pokračoval F. Perna v kulturních aktivitách, jimiž prezentoval školu na veřejnosti.
1936 - 28. října - patrně první školní vystoupení připravil F. Perna k oslavě státního svátku. K tomuto výročí pořádala škola každoročně pravidelné veřejné školní besídky. V uvedeném roce na zahájení této oslavy zazněl Pernův dvojhlasý sbor s doprovodem klavíru Hold vlajce na text učitele Josefa Dršťáka. Kromě sborových recitací, cvičení (rytmiky) se zpěvem a národních tanců žáci zazpívali Zajatou z Dvořákových Moravských dvojzpěvů a z Janáčkových Lidových nokturn č. 1. Na program F. Perna zařadil ještě Fibichův melodram Vodník na báseň Karla Jaromíra Erbena.
Škola pořádala rovněž žákovská divadelní představení, před příchodem F. Perny je organizoval ředitel František Hejda. Hrávaly se nejčastěji pohádky nebo jiné vhodné hry, případně i za spoluúčinkování dospělých.
1937 - v neděli 7. března - k oslavě narozenin prezidenta Masaryka sehráli tištínští žáci divadelní hru Zachráněný poklad od J. V. Sousedíka. Hudbu k ní napsal F. Perna, neboť, jak uvedl v kronice školy: „...hudební vložky [původní] ku hře byly hudebně bezcenné (melodie nápěvů primitivní, četné hrubé harmonické chyby)“. Úspěšné divadelní představení museli žáci na přání tištínských obyvatel zopakovat příští neděli (14. března).
V následujících letech F. Perna nadále obohacoval hudební stránku školních veřejných vystoupení. Nejčastěji šlo o oslavy svátku 28. října, Svátku matek a vánoční besídku. Z těchto školních akcí můžeme ještě připomenout např. veřejnou oslavu Svátku matek 15. května 1938, pro niž F. Perna napsal a provedl tříhlasý sbor s doprovodem klavíru s názvem Matkám a zkomponoval ještě hudbu k předvedeným prostným cvičením.
1939 - 7. května - škola uspořádala další divadelní představení – učitelé s žáky během dvou měsíců nacvičili pohádku Marie Kintnerové Jak děťátko hledalo štěstí o třech jednáních s předehrou a dohrou Hudbu k tancům a písně na vlastní text přikomponoval F. Perna. Nástrojový doprovod hry tvořil malý orchestr s klavírem, na který hrál F. Perna. Nejvíce se publiku líbila Pernova písnička Zvonek, při níž tančila a zpívala sedmiletá žákyně školy, jeho dcera, Olga Venclíková-Pernová a menuet Rokokové panenky tančilo osm žákyní v rokokových krojích. V témže roce, 24. prosince dopoledne, na školní vánoční besídce mj. zazněly tři směsi Koled Františka Musila a melodram Štědrý den Zdeňka Fibicha.
Bibliografie:
SILNÁ, Ingrid: František Perna - učitel a hudební skladatel. Monografie. Olomouc, Univerzita Palackého, 2013, s. 68-69.
Mapa působení souboru - Škola
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.