Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Škola

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 188x
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 19xx
Působení: 188x, 190x
1884 zaznamenáno představení školních dětí.

"Divadlo hrály i děti. V obci patřil od šedesátých let k velmi agilním občanům řídící učitel Jan Klíma. Přestože sám nemohl jako ochotník vystupovat, neboť se to neslučovalo s učitelským povoláním, působil ve spolku Tyl jako režisér, několik let byl předsedou Čtenářské besedy a lásku k divadlu vštěpoval také svým žákům. Dětské divadelní představení bylo například uvedeno při příležitosti svěcení nové školní budovy v roce 1884.
1908 pod záštitou ochotnického spolku Tyl sehráli místní žáci „výpravnou dramatickou báchorku se zpěvy a reji ve třech jednáních“ Tři haléře od Františka Jaroše.........................................V tomto zajímavém počinu se objevilo přes sedmdesát místních dětí. Pro řadu z nich to byla první a jedná divadelní zkušenost; jiní, jako Anna Fritschová, Josefa Slavíková či Oldřich König, se později stali uznávanými ochotníky."
(Lenka Procházková)
Bibliografie:
PROCHÁZKOVÁ, Lenka: Divadelní život v Mnichově Hradišti 1835–1918. Bakalářská práce. Univerzita Hradec Králové 2013, 64 s. a příl.

Mapa působení souboru - Škola

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':