Databáze českého amatérského divadla
Soubory: České ochotnické divadlo - Divadelní kroužek
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1907
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1941
Působení: 190x, 191x, 192x, 193x, 194x
Sobotka: "...Celkový život našich krajanů vůbec není možno si představiti bez ochotnickcých představení. Ta se stala součástí našeho života natolik, že o Češích v Jugoslavii bylo možno si říci "Co Čech, to divadelní ochotník" daleko spíše, než obvyklé rčení " Co Čech, to muzikant". Neboť jestliže v každé osadě jsme měli ochotnický kroužek, nelze říci, že by všude byl kroužek hudební. Takové ochotnické představení bylo prvním projevem češství v osadě. Obvykle už dávno předtím, než byl založen český spolek, hrála se tam divadla. Ba, byly osady, kde nikdy spolek založen nebyl, ale divadla se hrála."
Před 1. světovou válkou existovaly 2 české spolky, ale divadlo se hrálo v desítkách míst. Zisk šel na různé dobročinné účely.
Od 1900 se hrála ochotnická divadla. Tím většího rozvoje dosáhla v novém státě ve 20. a 30. letech.
1907 v Hercegovaci založen Ochotnický kroužek, v jeho čele stál krajan Baxa, hrálo se v hostinci U Nováků. V jeho rozlehlém sále se na jednoduchém jevišti hrálo ještě krátce po první svět. válce, kdy hostinec s cihelnou přešel do rukou nového majitele, ten však divadlu nepřál a Baxu propustil.
Prostor divadelníkům nabídl Václav Petr, majitel pily, v níž bylo vybudováno divadlo s velkým jevištěm i hledištěm, v němž byly kladeny základy pozdější vynikající činnosti hercegovackých ochotníků.
Repertorár mj.: Lad. Stroupežnický: Naši furianti, G. Preissová: Gazdina roba, Fr. Jenne: Dědkové, ... , režisér kroužku učitel Sýkora. S mnými hrami zajížděli hercegovští ochotníci i do okolí,
Návštěva byla veliká, i když v zimě se dvorana nedala dobře vytopit. Proto se ochotníci pustili do výstavby Národního domu.
1929 byl Národní dům na Silvestra otevřen prvním divadelním představením. Od té doby se hrávalo 4x-6x ročně, což byl na vesnici slušný výkon.
A ještě se průměrně 3x do roka hrála dětská představení, takže se tu některý rok hrálo až 10x ročně. V Národním domě měli ochotníci k dispozici jeviště velké 9 x 9 metrů, 9 m vysoké, s kulisami, které maloval malíř Trnka ze záhřebského národního divadla, a také bohatou divadelní šatnu.
Úroveň představení byla vysoká, dávaly se kvalitní hry - Pasekáří a Gorali od Fr. Sokola-Tůmy, Její pastorkyňa i Gazdina roba G. Preissové; Na úsvitě, Jenneho Dědkové, Třetí zvonění V. Štecha. Zásluhu na výběru her a jejich úrovni měl režisér spolku, učitel Sýkora.
Místní divadelníci se zapojili i do celomenšinové div. činnosti a ÚMDOČ.
Byl organizovány divadelní soutěže a kurzy.
Ochotníci z Hercegovace až do okupace 1941 pořádali i řadu divadelních zájezdů a společenských akcí.
1940 poslední dožínky byly vyloženě protinacistické.
Bibliografie:
SOBOTKA, Otto: Věrni v boji, věrni v práci. Listy z kroniky osady Hercegovac v Jugoslávii a ze života jugoslávských Čechů. Brno 1948, s. 64-71 - informace o ochotnických divadlech plus 3 snímky. (Informace Stanislav Krčmař.)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.