Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Verdis Veroničí, dříve A.I.D.S.

Stav: aktivní
Založení / první zpráva: 2000
Působení: 200x, 201x
Převzato z webu: http://www.veronica.cz/?id=272

Divadelní představení

V rámci ekologicko-osvětové kampaně připravila Veronica a její amatérský divadelní soubor Verdis - Veroničí divadelní soubor (dříve A.I.D.S). několik divadelních představení. O souboru A.I.D.S. v časopisu A2. Většinu her za posledních 12 let napsal Mojmír Vlašín, často spolu dalšími kolegy.

Liška Tupouška aneb Pytlákova schovanka (experimentální opera)
Experimentální opera Mojmíra Vlašína a Báry Stáňové měla premiéru a derniéru v únoru 2012 v Brně. Hra se mj. zabývá životem ve stanici pro handicapované živočichy. Fotografie z představení.

Jeňýček, Mařenka a ekostařenka aneb Pohádka o permakulturní chaloupce
Hra Mojmíra Vlašína. Divadelní představení k 25. výročí časopisu Veronica. Premiéra byla v únoru 2011 v Brně.

Brněnská pře - hra daleká skutečnému umění
Divadelní kus, surfující na tenkém pomezí tragedie a komedie, zavádí diváka do zdánlivě neatraktivního prostředí nejrůznějších úřadů, kde se rozhoduje o bytí a nebytí projektu na vyčistění brněnské přehrady. Se zatajeným dechem diváci pozorují rozsáhlou při inženýrů a ekologů s úředníky všech kalibrů. Hra je provedena formou divadloautomatu, kdy diváci sami hlasováním ovlivňují, jak se hra bude vyvíjet, a dokonce, jak skončí.
Světová premiéra a derniéra v březnu 2010 v divadle Husa na provázku v Brně. Autoři Mojmír Vlašín a Světlana Jálová.

Y a M aneb Tisková konference z prvního setkání Yettiho a Mauglího Nepálu
Na motivy R. Kiplinga, Autor: Mojmír Vlašín, Odborní poradci: Aleš Máchal, Ivo Dostál, Naďa Johanisová, Světlana Jálová. Světová premiéra a derniéra v únoru 2009 v divadle Husa na provázku Brně. Soubor vystupuje už pod novým názvem VERDIS. Fotografie z představení.

R.Ú.S. (Racionalizace územních systémů)aneb Kolektivní drama ze zákulisí Ústavu pro projektování přírody
Světová premiéra a derniéra v listopadu 2008 v Brně. Autoři Mojmír Vlašín a Tom Havlíček. Drama na motivy Čapkova románu(?). Hra diváka zavadí do projekčních ateliérů, kde šílený vědec vyprodukuje rostlinozvíře, které požírá samo sebe i všechno okolo.

Inspektor Colleno - detektivní drama ze zákulisí inspekce životního prostředí
Světová premiéra a derniéra - listopad 2007. Hra autorů Mojmíra Vlašína a Petra Pařila z prostředí České inspekce životního prostředí. Drama nenásilnou a místy i násilnou formou vysvětlovalo fungovaní této instituce na konkrétních případech v malé vesničce Pozlátka.

Certifikátor 2 aneb Ekologicko-osvětové drama na Gogolovské a predátorské téma
Světová premiéra a derniéra únor 2007, autoři Mojmír Vlašín a Michal Rezek. Tato edukativní hra propagovala systém certifikace ekologického lesnictví FSC. Ukazovala, jak složité je proniknout s novými tématy do krásného, ale konzervativního lesnického řemesla.

Perly sviním aneb Oficiální záznam z neoficiálního jednání vlády
Světová premiéra a derniéra duben 2006. Tato hra byla sehrána u příležitosti předávaní cen Ropák roku a byla sestavena z anti-ekologických výroků, které byly shromažďovány po mnoho let organizací Děti Země.

Natura na vsi aneb záznam ze zasedání zastupitelstva obce Habrůvka, sto let po odchodu bratří Mrštíků
Premiéra a derniéra listopad 2005. Tato hra vysvětlovala nenásilnou a hravou formou základní principy vytváření soustavy Natura 2000 v ČR a potíže jejího projednávaní na jihomoravské vesnici.

Broučci
Pohádka se špatným koncem. Hru na motivy Karafiáta, Čapka, Sekory a Týneckého sepsal Mojmír Vlašín a soubor ji nacvičil v únoru 2005. Ve čtyřech obrazech v komunitě broučků a jiného hmyzu plasticky vyvstává problém, co s přemnoženým člověkem: hubit či nechat být. Hra pohlíží na problém kůrovců na Šumavě z úplně jiného konce. Fotografie z představení.

Lucerna aneb Čtená zkouška restituční mýdlové ekopsychonovely
Autoři: Hudec, K, Obrtel, R., 2003 . Hra na Jiráskovské téma vysvětluje, jak by vypadala Lucerna po 120 letech. Zase jde o lípu a tentokrát i o restituční nárok paní kněžny.

Jablko aneb Přímý přenos z jednání elity národa soustředěné v parlamentu.
Hru sepsal M. Franek a M. Vlašín v roce 2002 s úmyslem představit způsob řešení ekologické problematiky v nejvyšším zákonodárném sboru.

Labyrint ekologické výchovy aneb Recyklovaný Komenský
Autoři Vlašín, M., Máchal, A. se pokusili v roce 2001 vysvětlit akční plán ekologické výchovy prezentovaný Ministerstvem školství.

Hypernové mlýny
Hra Mojmíra Vlašína a Michala Franeka měla premiéru a derniéru v roce 2000. Děj se odehrává okolo roku 2050 v euroregionu NUTS 2- jižní Moravia. Státní akciová společnost s ručením omezeným Povodí Čech a Moravy má být prodána v holandské dražbě. Před prodejem musí být vyřešen jeden z nejdůležitějších problémů a to je revitalizace Hypernových mlýnů. Nádrže jsou spuštěny o 95 cm a všechny zarůstají vodní vegetací. Nejhorší je situace na prostřední nádrži , která zarůstá mutovanou kukuřicí firmy MORDSALTO, jejíchž produktů se chopila skupina ruských mičurincú a zkřížila ji s rákosím. Situace se zarůstáním nádrží se stává hrozivou a proto je k této problematice svolána schůzka se zahraničními experty. Pozvaní jsou experti z Ruska a USA.

Zelená Karkulka. Edukativní soudnička s predační zápletkou
Hra M.Vlašína a M. Franeka měla premiéru a derniéru v roce 2000. Pochopitelnou formou vysvětlovala aplikaci zákona o náhradě škod způsobených vybranými zvláště chráněnými druhy živočichů.

Všechny akce představují originální, a pokud je nám známo v ČR zatím (bohužel) jedinečnou formu ekologické výchovy a osvěty. Budeme velmi rádi, bude- li chtít někdo naše hry použít. Prosíme, kontaktujte nás.
Bibliografie:
http://www.veronica.cz/?id=272, převzato 131005 VŠ

Mapa působení souboru - Verdis Veroničí, dříve A.I.D.S.

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':