Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Oblázek, LD / Dělnická tělocvičná jednota / Socialistický svaz mládeže

Stav: aktivní
Založení / první zpráva: 192x
Působení: 192x, 193x, 194x, 197x, 199x, 201x
Divadlo patřilo tělovýchovné korporaci DTJ – Dělnické tělocvičné jednotě. Většina loutkoherců se rekrutovala z ochotnického divadelního souboru. Před přestavením, v přestávkách, mezi jednáními a po představení účinkovali tamburaši, hráči na strunné nástroje, jako je mandolína, citera, bráč či housle a basa. Kapelníkem byl pan Adolf Carda, strýc zdejšího učitele Miloše Cardy. Hrával na housle. Z některých členů souboru tamburašů to byli pánové: Kohl Jaroslav, trafikant – bráč, Dymáček Karel – bráč, Mísař Oldřich – mandolína, Navrátil Vincenc – basa, Navrátil Jaroslav – basa, Musil Josef – bubínek, Lacina Bohumil –bráč.
Soubor čítal asi 15 až 20 lidí, při představení jich hrávalo jen asi 7 až 10, neboť někteří z nich byli současně loutkoherci. Soubor přestal působit za okupace v březnu 1939, kdy většinu nástrojů rozkradli němečtí vojáci, kteří byli ubytováni na sále v družstevním domě. Při obnovení loutkové scény v roce 1945 byla používána jen reprodukovaná hudba z gramofonu.
Loutkové divadlo mělo asi 25 až 30 loutek, na některé loutky bylo až patero obleků. Tyto šily většinou manželky herců. Dále byly opatřeny pro loutky hudební nástroje a to basa, buben, trumpeta, saxofon, housličky. Vše bylo plechové, vyrobeno jako hračky pro děti a prodáváno při výročních trzích nebo na pouti. Zhotovení nábytku, malování kulis, horizontu a pod. bylo rovněž záležitostí souboru.
Scéna se nacházela v družstevním domě, dnes v prostoru pod promítací kabinou kina. V roce 1945 byla rekonstruována a modernizována. Aby se zkrátily přestávky mezi jednáními a aby si herci osvojili vodění loutek, byla podlaha jeviště lehce vyměnitelná, nebylo tedy nutné mezi jednáními či obrazy přestavovat jeviště, tj. kulisy, nábytek a podobně, jen se spustil horizont, což časově přestavovalo asi 5 minut i s případným přestrojením některých loutek.
Z těch herců, co se nejaktivněji podíleli na představení loutkového divadla lze jmenovat pana Emanuela Dymáčka – vedoucího konzumu, Karla Dymáčka – autodílna /jeho dcery Anna a Vlasta šily kostýmy/, Jaroslava Zvolánka – pekaře z Hluboké silnice, Bohumila Lacinu, Karla Legáta, Aloisii Dymáčkovou – šila kostýmy, Marii Danihelovou – prodavačku v konzumu, Annu Daňkovou a další.

1999 Soubor odehraje minimálně šest představení ročně.

2012 Vodníkova Hanička.
2013 Začarovaný Kašpárek, Princové jsou na draka, Pohádka naruby.
2018 - Oblázek, Princezna Fňukajda a loupežníci. Účast na KP Třebíčské loutkářské jaro.
2019 - Oblázek, PERNÍKOVÁ CHALOUPKA. Účast na KP Třebíčské loutkářské jaro - diplom za tradiční marionetové divadlo.
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 398.

NOVÁK, Jan: Fenomén českého loutkářství. Nejstarší amatérské loutkářské soubory. Praha, vyd. Kant 2016, s. 78.
Archivy:
kART: Dotazník ÚLK.

Související Organizace

Související www odkazy

Související Obrázky

Krucemburk, Společnost Jana Zrzavého, Kouzelník, který uměl namalovat duši, Divadelní Přibyslav 2014
Krucemburk, Společnost Jana Zrzavého, Kouzelník, který uměl namalovat duši, Divadelní Přibyslav 2014


Mapa působení souboru - Oblázek, LD / Dělnická tělocvičná jednota / Socialistický svaz mládeže

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Krucemburk, Společnost Jana Zrzavého, Kouzelník, který uměl namalovat duši, Divadelní Přibyslav 2014
Krucemburk, Společnost Jana Zrzavého, Kouzelník, který uměl namalovat duši, Divadelní Přibyslav 2014