Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Kašpárkova družina, LD Národní jednoty

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1921
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1938
Působení: 192x, 193x
Kašpárkova družina, LS při šternberském odboru Národní jednoty, který
1921 zakoupil od odboru NJ v Hněvotíně za 1 800 Kč velké loutkové divadlo.

Vedoucí loutkářského kroužku Františka Bubeníková, učitelka mateřské školy (1899 Ivanovice na Hané–1972, provdaná Lázničková).

1922 Kašpárkova družina zahájila činnost hrou Vojtěšky Baldessari Plumlovské Sen vánoční. Na představení pozváni i němečtí učitelé, s nimiž chtěli jejich čeští kolegové vytvořit ve Šternberku zdravé republikánské prostředí a navázat kulturní spolupráci. Ukázalo se však, že to v místních poměrech nebude tak snadné.

Učitelský soubor nacvičil průměrně 4 loutkové hry ročně. Hrály se ponejvíce v zimním období, výtěžek představení šel ve prospěch tzv. polévkové akce pro chudé děti.
V repertoáru často hry Bohumila Schweigstilla, ale také novinky jako výchovně zdravovědné hry MUDr. Karla Drimla.
Z repertoáru:
Krejčí, švec a Kašpárek, O perníkové chaloupce, Červená Karkulka, Kašpárek u ježibaby, Honza pán, Kuba Všechnosněd, Sněhuláček, Kašpárek dvorním lékařem, Honza doktorem, Kouzelná píšťalka, Kašpárkovy čertoviny, Bacilínek, Kašpárek učí Matěje, Honza hledá Kašpárka, Proč se šklebí satan vztekle, O květu kapradí, Potopený zvon, Začarovaný mlýn, Oklamaný hastrman, Kašpárek v nebi, Vodníkova Anička, Čerti na hradě, Kašpárek sluhou čaroděje, Honza princem a princ Honzou, Princ medvěd, Kašpárek hledá Honzu.
Bibliografie:
HLŮZOVÁ, Vlasta: Ochotnické divadlo ve Šternberku. Šternberk 2012, s. 50-52.

Související Organizace

Mapa působení souboru - Kašpárkova družina, LD Národní jednoty

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':