Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Dům kultury / DK ROH ZVÚ

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1961
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 198x
Působení: 196x, 197x, 198x
DS DK ROH Závodů Vítězného února
DS Kulturního domu ROH

1960 - Okresní sbor pro divadlo doporučil hradeckým ochotníkům, aby spolupracovali na společné inscenaci některého Jiráskova díla, k uctění památky 110. výročí narození Aloise Jiráska.
1961 - DO KD ROH ZVÚ, Alois Jirásek: Jan Roháč, režie Josef Vavřička. V titulní roli Jiří Paukert, jeho protivníka císaře Zikmunda hrál Jiří Podubecký. Rudolf Faltejsek měl roli Hynka Ptáčka z Pirkenštejna. Na těchto třech postavách stála stála veleúspěšná Vavřičkova inscenace. O úspěchu psal veškerý tisk pochvalně a s uznáním, v inscenaci hrálo 50 ochotníků z mnoha hradeckých souborů. Hráli nejen v Hradci v největším sále na Střelnici, ale i v dalších městech východočeského i středočeského kraje, mj. na Div. máji v Krnově festivalu, na Klicperově Chlumci nad Cidlinou ad. Účast na Polické divadelní hry, Police nad Metují.
Na Jiráskově Hronově 1961 byl J. Vavřička oceněn čestným uznáním a soubor získal cenu Ministerstva školství. Pochvalné recenze.


1962 JH - kabaret Pojďte dále
1964 JH - Švarc: Stín, režie Josef Vavřička, srozumitelný současný výklad, uplatnění prvků hudebního divadla, inscenace má řád a styl; pro děti Cínový vojáček, režie Jiří Paukert.
1965 - L. Kruczkowski: Němci, r. Petr Průša. Účast na Langrův divadelní Bohdaneč.
1966 JH - Jirásek: Lucerna, Watkyn - Doudley: Smrt prochází tmou (Dům u dvou vražd), režie Emil Trnka, důrazná úprava hry, stylově čistě řešená scéna, půdorys ovlivněn zájezdovými podmínkami souboru, výborné ženské představitelky Jarmila Freiburgová a Jindra Židlická.
1966 - Malšovice, DS Vzorné OB a Hradec Králové, Dům kultury, Alois Jirásek, Eva Klenová: Hejtman Talafús, r. František Kaláb, P. Průša. Účast na Langrův divadelní Bohdaneč.

1971-1975 repertoár na kartě kART.
1971 DS DK ROH ZVÚ letos postupně konsolidoval nový divadelní kolektiv ze zájemců ze 4 skupin. Vedle pohádky uvedl hru Lope de Vegy: Truvéři z Valence (dříve Až k smrti milovat).
1971 - Lope de Vega: Truvéři z Toleda, r. F. Kaláb. Účast na Přehlídka městských divadelních souborů, Nový Bydžov. Účast na KP vybraných ochotnických souborů, Hradec králové.
1972 - Alois Jirásek: Lucerna, režie Emil Trnka. Účast na XIX. Měsíci divadel, Klamoš.
1972 JH - Jirásek: Lucerna.
1973 - Federico Inclán: Julie umírá každou noc; E. Braginskij – E. Rjazanov: Sůva. Účast Klicperův Chlumec.
1974 - V. Katajev: Ztřeštěná neděle, účast na NPRSDH 1977.
1974 - Ivan Bukovčan: Luigiho srdce aneb Poprava tupým mečem, r. Emil Trnka, účast: Mezikraj. přehl. 18. DMK Krnov. Účast na Festival současné divadelní tvorby, Úpice. Účast na OP vesnických divadelních souborů, Černožice nad Labem.
1974 -1975 účast na Festivalu Úpice.
1976 - Čechovovy aktovky - Medvěd, Námluvy, Jubieum, režie Jiří Paukert.
1976 NP RSDH, Chlebnikov: Já a Rusko.
1977 NP RSDH, .
1978 - DS Domu kultury ROH Závodů vítězného února, Eduardo de Filippo: Neapol, město miliónů, r. Vladimír Kettner, člen DVÚ Hradec Králové. Účast na Divadelní máj, Krnov - cena divadelního máje a čestné uznání souboru a cena Rudolfu Faltejskovi za postavu Errice Sedmikrásky. Účast na Přehlídka městských divadelních souborů, Nový Bydžov.

1979 - DK ZVÚ, F. F. Šamberk: Jedenácté přikázání. Účast na Klicperův Chlumec.
1986 - K. J. Erben: Hrnečku vař; Rozmarýnek. Účast na Klicperův Chlumec.
1987 - ZK ZVÚ, I. Gerová: Pohádka o zemi. Účast na Klicperův Chlumec.

1988 Divadelní soubor Domu kultury ROH ZVÚ Hradec Králové, 20 členů, vedoucí Marie Vaňousová.
Bibliografie:
FALTEJSEK, Rudolf: Kapitoly z historie amatérského divadla v okrese Hradec Králové.

PRŮŠA, Petr: Březnový cestovní deník. AS 1971, č. 6, s. 10.

PRŮŠA, Petr: Detektivka prochází tmou. Amatérská scéna 1967, č. 1, s. 22.

Amatérská scéna 1964, č. 10, s. 9, foto Stín.
Archivy:
kART:
Evidenční karta ÚKVČ, 1988 (celkem 2 evid. karty).
Poznámka:
Pozn. red.:Zdá se, že se oba soubory ZVÚ prolínaly, v Koruně hrály komornější hry a pro děti, v DK ostatní. Je to zatím neprobádáno.
Za případné poznatky bychom byli vděčni. VŠ.
Obor činnosti:
činohra
Typ souboru:
soubor kulturního zařízení

Související Ročníky přehlídek

Mapa působení souboru - Dům kultury / DK ROH ZVÚ

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':