Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Inkognito, Střední škola obchodu a služeb

Stav: aktivní
Založení / první zpráva: 2010
Působení: 201x
DS Inkognito
2010 vznikl v roce spontánně při hodinách literatury na Střední škole obchodu a služeb. Celý soubor je vlastně část jediné třídy Přírodovědného lycea školy. Tady se ukázala podstatnou přítomnost pedagoga - režiséra, který ambice a schopnosti zachytil, podpořil a rozvinul, ale přitom zachoval dostatek prostoru samotným studentům.
V tomto případě je to učitelka Miloslava Andělová. Na konečné podobě představení se podle ní podílejí svými nápady všichni.

2010 první inscenací Limonádový Joe.

V červnu 2011 navázal premiérou satirické „předělávky“ antické Lysistraty s cílem přiblížit si antiku a uplatnit co nejvíce herců.
Už při derniéře Lysistraty koncem května 2012 herci spolku Inkognito vyhlašovali, že by do konce studia rádi stihli další premiéru. Ta přišla o hodně dříve, než kdo čekal. Už 26. června 2012 (tedy v rekordně krátkém čase) nabídl DS Inkognito vyprodanému sálu Divadla Na Kopečku premiéru nové inscenace Milenci z bedny, v níž přenesl na jeviště povídku Ludvíka Aškenazyho (* 1921 Český Těšín, 1986 Bolzano) z konce padesátých let minulého století.
Na samý závěr sezony tak přišlo až překvapivě zajímavé představení, které formálně staví na pohybovém ilustrování předčítané povídky. Aškenazyho příběh je dobrodružstvím dvojice dětí, která si hraje na tatínka a maminku v zapomenuté bedně na dvoře činžáku. Pedagožka (režisérka) hercům doporučila vhodný text od autora, u něhož často splývá hranice mezi psaním pro děti a dospělé. Naivismus a dětský pohled na věc v něm poskytují výjimečné možnosti, jak jednoduše nahlédnout na nejrůznější společenské či sociální problémy a témata.
Mladí herci překvapili silou detailu v minimalistickém vykreslování figurek. V drobných symbolech, rekvizitách a přesných klišoidních gestech nechal ožít i zkarikované stěhováky v lacláčích a se žvárem v koutku, postavičky sousedů z domu atd. Je až s podivem, do jaké míry mají náctiletí herci některá klišé nakoukána a s jakou přesností a bez přehrávání je většinou podávají.
Herecké síla souboru je především v jeho dámské části. K hvězdám spolku Inkognito patří vedle Anny Vackové zejména Vojtěch Bouchner či Michal Bartoš. Vedle nich se v inscenaci představují v řadě postav Magda Klímová, Václav Zavadil, Veronika Nováková, Wendy Čeryová či Bóďa Jonáš.

Výrazný talent
Výrazným aspektem je objev jednoznačné a dominující herecké osobnosti Kláry Bulantové. Její „objevení“ lze označit za jeden z nejpříjemnějších momentů sezony 2011/2012 v Jihlavě. Gesta, intonace, mimika, dikce, to vše je u herečky dobře odkoukáno od života a použito s velkou inteligencí, přesnou mírou, lehkostí a radostí. V sezoně s ní ostatně spolupracovali i profesionální divadelníci Zdeněk Stejskal (DS NUM: hra Švédský stůl, role zamilovaná Likérová špička) nebo Petr Soumar (DS Síto, hra Antilopa, role Cíla).
Mladá amatérská herečka uvažuje o profi divadelní dráze. „Klára je skvělá a hlavní tahoun, nebýt jí, tak už jsme se do toho tenhle školní rok nepustili…,“ oceňuje i režisérka Andělová.
Samotný spolek Inkognito svého Aškenazyho bude reprizovat od října 2012, až se studenti vrátí ze stáží v zahraničí. Soubor také uvažuje o soutěžní účasti na festivalu mladých divadel JID v Jihlavě. V roce 2013 odejdou stávající členové souboru ze školy, jeho budoucnost pod vedením M. Andělové je otevřena.Inscenace DS Inkognito
2010: Limonádový Joe - režie Miloslava Andělová a kol.
6/2011: Lysistrata - režie Miloslava Andělová a kol.
6/2012: Milenci z bedny (Ludvík Aškenazy) - režie Miloslava Andělová a kol.

2013 - DS Inkognito, Ludvík Aškenazy: Milenci z bedny. Účast na KP JID 20-13.
Bibliografie:
VARHANÍK, Jiří: Medailon souboru Inkognito, Jihlava. Rkp. pro DČAD červenec 2012.

Související Obrázky

Jihlava, Inkognito, Lysistrata, 2012
Jihlava, Inkognito, Milenci z bedny, 2012


Mapa působení souboru - Inkognito, Střední škola obchodu a služeb

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Jihlava, Inkognito, Lysistrata, 2012
Jihlava, Inkognito, Milenci z bedny, 2012