Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Sokol
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1921
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1963
Působení: 192x, 193x, 194x, 195x, 196x
1899 členové Sokola v březnu sehráli frašku Mistr Bedrník a jeho chasa.
1921-1963 Sokol
Sokolští ochotníci si v místním hostinci zřídili přenosné jeviště, které se před představením instalovalo do sálu a po jeho skončení opět vyklízelo. Na jevišti se hrálo, převlékalo i maskovalo.
V ochotnickém souboru se vystřídalo několik generací. První představení bylo sehráno v roce 1921, poslední pak v roce 1963. Začala doba televize, a o divadlo přestal být ke škodě věci zájem. Až se postavilo stálé jeviště a místnost pro účinkující, přestalo se hrát.
20. a 30. léta 20. století převážně činoherní repertoár. Hrálo se drama, hry z venkovského prostředí, ale i veselohry.
V této etapě bylo uvedeno 45 představení pro dospělé a 6 si zahrály děti samy. Hrály se i hry obsahově náročné, jako např. Maryša, Vojnarka, Kříž u potoka a další.
1941-1945, kdy byla činnost v Sokole zakázána, vystupoval sokolský soubor pod hlavičkou hasičů nebo i Církve československé (tehdy českomoravské). Vzhledem k tomu, že měli vlastní hudbu, hrály se v té době převážně operety, jako např. Láska na horách, Madlenka z kovárny, U panského dvora, Okolo rybníka, Románek krásné cikánky apod.
Nejvyšší úroveň dosáhli naši ochotníci po druhé světové válce. Podařilo se získat profesionálního režiséra, který členy opravdu učil hrát divadlo.
Největší úspěch měl Tylův Strakonický dudák, s nímž soubor zvítězili v soutěži div. souborů v okrese Brno-venkov. Tuto hru uvedl v té době čtyřicetičlenný soubor 6x v Jinačovicích, 2x v Šitbořicích, 2x v Podolí u Brna a 2x ve velkém sále brněnského Typosu.
Mezi další úspěšná představení, která náš soubor uvedl, patřila Baldova a Piskáčkova opereta Slovácká princezna, drama Sokola Tůmy Pasekáři a hry Ladislava Stroupežnického Zvíkovský rarášek, Paní mincmistrová a Naši furianti.
A právě Naši furianti byli posledním představením v Jinačovicích.
Bibliografie:
KUČERA, František: 105 roků Sokola Jinačovice - část druhá. ZLOBICE, noviny pro Kuřim a okolí. Ročník 11, duben 2004, č. 4. - http://www.knihovna.jinacovice.cz/napsali/100let_2.php.
Lidové noviny 19. 3. 1899.
Mapa působení souboru - Sokol
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.