Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Gymnaziální studenti, Alšovo LD

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1915
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1917
Působení: 191x
1911 Loutkářskou výstavu v Národopisném muzeu v Praze navštívilo 25000 osob - v české společnosti vzbudila mimořádně živý zájem o loutkové divadlo.
1912 se objevily také první loutky modelované podle kreseb Mikoláše Alše na obálkách tištěných loutkových her Matěje Kopeckého a brzy i dekorace známých výtvarníků pro rodinná loutková divadélka, které rozvoj zájmu o hraní loutkového divadla posílily i mimo Prahu.

1915 v době první světové války v Rychnově n. Kn. postavili tehdejší gymnaziální studenti (mezi nimi i zakladatelé budoucího proslulého sboru Kocourkovských učitelů Josef Káš a Svatopluk Venta) z podnětu profesora Karla Kobrle a za vedení profesora Čeňka Chyského Alšovo loutkové divadlo v zájezdním hostinci U zlatého havrana.
Až do 1917, kdy se loutkářský kroužek rozpadl postupným odváděním jeho členů na vojnu, tam s úspěchem hráli.
Kromě loutkových her pro děti a upravených činoher divadélko uvedlo pár "oper" - konzervatorista Josef Fandrhonc skládal písně a sám i hrál písně k hrám Matěje Kopeckého.
Výtěžky šly po odečtení režie na fond nemajetných studentů gymnázia.
Bibliografie:
Státní okresní archiv Rychnov nad Kněžnou:
Kronika města, opis 1958. kronikář Eduard Weis, loutkové divadlo, s. 154 (6). Pro DČAD zprostředkoval Josef Krám, leden 2012.

Související Obrázky

Rychnov nad Kněžnou, 6, loutkové divadlo, Kronika města 1958, kronikář Eduard Weis
Rychnov nad Kněžnou, 7, loutkové divadlo, Kronika města 1958, kronikář Eduard Weis


Mapa působení souboru - Gymnaziální studenti, Alšovo LD

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':