Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Dámský dobročinný spolek, LD / LD SDO Tyl

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1908
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1947
Působení: 190x. 191x, 192x, 193x, 194x
Loutkové divadlo Dámského dobročinného spolku
Dámský dobročinný spolek založily kutnohorské učitelky za účelem pomoci chudým dětem.
Založení loutkového divadla v sobě spojovalo dva pro spolek důležité cíle - bylo při něm přihlédnuto jak k v té době objevovanému a zdůrazňovanému výchovnému významu LD, tak k tomu, že bylo zdrojem příjmů, které mohly prospět dobročinným cílům spolku.

Organizace Loutkového divadla se ujal místní obchodník Dřízek.
Od 6. prosince 1908 začal spolek hrát ve středu a v neděli.
1909 věnoval spolku rolník Jansa z Malína jedenáct loutek, k nimž ještě spolek dalších šestnáct přikoupil.
Kostýmy loutek byly vytvořeny podle návrhů Františka Vysekala (český malíř 1882-1947) a jeho syna, kteří měli na starost také oponu a dekorace.
Spolku brzy přestala stačit díky velké návštěvnosti veranda U Rohlíků, takže se
1910 divadélko přestěhovalo do Drtinovy školy.
Vedení scény se ujal J. Hornovský. Hrály se upravené klasické české tituly činoherního divadla, jakými byly Lucerna, Strakonický dudák, Princezna Pampeliška (1925, scénograficky se na tomto představení podílel František Zelenka, který navrhl scénu a technicky provedl výpravu) či Pan Johanes.

1914-1918 - za první světové války - byl fundus divadélka poškozen maďarskými vojáky. Část vybavení se podařilo zachránit jednomu z herců souboru, Josefu Olivovi.
1919 - po válce - se povedlo scénu opravit a opět uvést do provozu. V souboru působilo tehdy patnáct členů. Za vedení Josefa Olivy prošla scéna divadélka částečnou rekonstrukcí. Divadlo bylo však opět poškozeno v době druhé světové války.

1946 - po druhé světové válce - zachráněná část jeho fundusu přešla do Městského Tylova divadla, kde bylo divadélko opět obnoveno a hráli s ním členové Ochotnického spolku Tyl za vedení K. Vokouna.
Návštěvnost divadla však klesla kvůli velké vzdálenosti od středu města a také kvůli nově založenému loutkovému divadlu v Sokole, takže divadlo brzy zaniklo.
Bibliografie:
BARTŮŇKOVÁ, B.: Historie loutkového divadla dobročinného spolku. Krásné město, 1949, roč. VIII, č. 4, s. 48.

SCHUBERTOVÁ, Lenka: Loutková scéna TJ Sokol Kutná Hora. Loutkářský soubor Permoník. Magisterská diplomová práce. Brno, FF MU, Katedra divadelních studií 2011, s. 14.

Mapa působení souboru - Dámský dobročinný spolek, LD / LD SDO Tyl

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':