Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Jaroslav, zpěvácký spolek / později Občanská beseda

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1865
Působení: 186x, ..., 188x, 189x
1865 - Zpěvácký spolek Jaroslav činil rozsáhlé přípravy k otevření divadla, což se mu 17. 12. 1865 slavnostně podařilo. Ochotníci (viz) při něm sehráli veselohru J. J. Melichara Pan Traube a hru K. A. Görnera Černý Petr.

1869 - v prosinci - J. K. Tyl: Spanilá Savojanka.

1882 byly schváleny nové stanovy Občanské besedy Jaroslav, ve kterých se uvádí, že „účelem spolku jest: baviti a vzdělávati údy, čehož se dosáhne a) čtením knih a časopisů, b) pěstováním zpěvu, c) zařizováním divadelních představení, d) zařizováním veřejných přednášek, e) zařizováním vycházek výletů v Kojetíně a mimo Kojetín, f) zařizováním zábav všeho druhu… Činným údem jest ten, kdo vstupuje do spolku… a zaváže se osobně účinkovati při pěveckých a divadelních zkouškách, produkcích a zábavách…“

1885 - po krátké přestávce tří neděl uspořádali ochotníci Občanské besedy Jaroslav opět divadelní představení. Dával se 3 jednoaktovky - Alex. Baumann: On nesmí na cesty, P. Rada: Osudné psaníčko, E. Wichert: Co snoubenci poroučejí se -. Souhra byla dobrá, nicméně "Těšíme se na příští představení, myslíme však, že režie by měla dbáti toho, by pro dámské úlohy získány byly dámy a nikoli aby zastupovány byly silami mužskými."

1890 - počátkem roku se několik občanů rozhodlo obnovit spolek ochotníků, který "delší dobu nepřízní doby mimo činnost byl, k opětnému rozvinutí práce přivésti" -
1890 - 16. 3. - Michal Balucki: Těžké ryby, veselohra ve 3 jednáních. První hra na novém spolkovém jevišti v sále p. Zeidlera; vedení spolku svěřilo přední role zkušeným ochotníkům, kteří naděje obecenstva dobře splnili.
Bibliografie:
ŘEZÁČ, František: Tradice ochotnického divadla v Kojetíně. (Šedesát let Hanáclé scény Kojetín.) In: SILNÁ, Ingrid a kol.: Amatérské divadlo na Tovačovsku. Město Tovačov, spol. Tovačovský zámek 2010, s. 164.

Moravská orlice 29. 10. 1865.
Moravská orlice 5. 12. 1869.
Moravská orlice 5. 4. 1885.
Moravská orlice 16. 3., 5. 4. 1890.
Archivy:
Archiv St. Olbrichta, Slavkov, Brno - Moravská orlice 1865, 1869. Pro DČAD červen 2014. Moravská orlice 1890, září 2015. MO 1885 pro DČAD květen 2017.

Mapa působení souboru - Jaroslav, zpěvácký spolek / později Občanská beseda

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':