Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Ochotnické divadlo / Ochotníci

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1850
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1879
Působení: 195x, 186x, 187x
"Počátky divadla v Kojetíně sahají do druhé poloviny 19. století. První zprávou o divadelním představení z tohoto období (z let 1850/1851) je pozvánka na divadelní představení Omšelý představený – činohru o čtyřech jednáních. Zda se jednalo např. o představení kočovného divadla, bohužel nevíme.
Další zprávy o amatérském divadle v Kojetíně jsou až ze šedesátých let 19. století. Ve sbírkách Městského muzea v Kojetíně jsou zachovány programy souboru Ochotnické divadlo v Kojetíně, které zde pod tímto názvem působilo." (Řezáč)

1865 - 17. 12. - slavné otevření divadla v Kojetíně, při němž ochotníci sehráli veselohru J. J. Melichara Pan Traube a hru K. A. Görnera Černý Petr.
1867 začalo podle dochovaných programů hrát Ochotnické divadlo v Kojetíně.
Hrál v sále městské zahrady, začátek byl v 7 hod. Při divadelních představeních (před představením, o přestávkách a po představení) účinkovala hudba hudebního a pěveckého spolku Jaroslav.
1869 - v březnu a 7. 7. - J. Korzeniowski: Starý manžel.

1870 - 18. 4. - Tajemné psaní, veselohra ve 2 jednáních, a Jan Svoboda: Vlak již jede, jednoaktová fraška.
Jména herců se vesměs neuváděla. Na některých programech jsou dodatečně připsána tužkou (Nesvadba, Dedek, Kotek, Olšanský, Kalovský, Látal, Hauk, Kotouč, Koláček, Trpík, Zelinka jiní). U ženských rolí jsou připsána pouze křestní jména (Žofie, Marie, Alb. – Alžběta? apod.). Od 70. let jsou jména uváděna - hrály např. slečny Adamčíková, Látalová, Kotoučková, Černochová.

Koncem 60. a v 70. letech 19. století se hrály se hlavně veselohry a frašky s menším počtem účinkujících. Jen ve veselohře Obžinky vystupovalo 14 osob, vesničané a školní mládež.

V repertoáru např. E. Raupach: Mlynář a jeho dítě, obraz ze života; Emil Aschenbrenner: fraška Masopustní večeře a dramatický žert Sám neví, co chce.
1969 Josef Kajetán Tyl: Pražský flamendr.

Divadelní představení byla doplňována vystoupením hudebního spolku i sboru (např. Žalm tatranského Slovana) Jaroslav. Po divadelním představení vesměs následovala taneční zábava.

1870–1879 se zachovaly programy sedmi představení. Hrálo se stále v sále městské zahrady.
1870 ve prospěch chudých kojetínských žáků sehrána veselohra Statek Lhota od Johanny Franulové z Weisenthurnu, v překladu J. V. Lomnického. Dodatkem k ní se pak stala jednoaktovka Chce mít svou equipage. V tomto divadelním představení jako hosté hrály slečny Macháčková a Slánská z divadelní společnosti Svobodovy.
1870 sehrány: E. Raupach: fraška Duch času, doplněná sborem Už Slovanstvo vstává J. Malušky a Pochodem od Rudolfa Frimla. Sborovou a hudební část přednesl zpěvácký spolek Jaroslav. Při přípravě hry roztržka souboru kolem obsazení jedné ženské postavy, část starších ochotníků ze spolku vystoupila.
1872 Gustav Miškovský: veselohra Veselý švec aneb Proměněné ženy.
1873 soubor sehrál činohru J. K. Tyla Muka chudé ženy, kterou Tyl napsal podle francouzské předlohy.
1874 tři jednoaktovky,
1879 rytířská činohra Loupežníci na Chlumu. Autor Jaroslav Hof se inspiroval u J. N. Štěpánka.
Tím zprávy o spolku Ochotnické divadlo v Kojetíně končí.
Bibliografie:
ŘEZÁČ, František: Tradice ochotnického divadla v Kojetíně. (Šedesát let Hanácké scény Kojetín.) In: SILNÁ, Ingrid a kol.: Amatérské divadlo na Tovačovsku. Město Tovačov, spol. Tovačovský zámek 2010, s. 163, 165-166.

Našinec 20. 3. 1869.
Moravská orlice 6. 4.,12. 4., 14. 4. 1870
Archivy:
Městské muzeum Kojetín:
Oznámení divadelní hry asi z roku 1850, inv. č. 50/81/1
Ochotnické divadlo v Kojetíně, Muzeum Kojetín, inv. č.149/81/5 – 151/81/1.

Archiv St. Olbrichta, Slavkov, Brno - Našinec 1869. Moravská orlice 1870. Pro DČAD červen 2014.

Mapa působení souboru - Ochotnické divadlo / Ochotníci

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':