Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Mateřská škola - Metodějka
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1907
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1949
Působení: 190x, 191x, 192x, 193x, 194x
Myšlenka založit mateřskou školku v Tovačově vznikla začátkem 20. století zásluhou několika tovačovských žen - Kateřiny Slámové a její dcery Kristiny Čágalové, slečny Dvořáčkové a učitelky obecné školy Marie Polákové.
1905 zřízen spolek pro vydržování mateřské školy Metodějka – první předsedkyní zvolena Jana Hacarová, manželka starosty města.
1907 mateřská školy definitivně zřízena v budově kláštera Milosrdných sester III. řádu sv. Františka. O děti se v ní staraly řádové sestry.
1910 děti uvedly hru Pouť sirotka. V kronice založené 1932 podotknuto, že „bylo docíleno velkého úspěchu mezi obecenstvem“.
1914–1918 ve válečných letech divadelní představení nezaznamenána.
Dle (dodatečných) záznamů v kronice školky:
1919 - 2 besídky.
1921 - J. Horák: Od jesliček září láska
1922 - Vojtěška Baldessari –Plumlovská: Sen vánoční,
1925 - hra Anička uvedena o Vánocích v sále hotelu U Tří králů.
1926 - pohádka Honza pán (autor neuveden).
1930 - podle Karla Jaromíra Erbena Tři zlaté vlasy Děda Vševěda, "pro veliký úspěch musela být sehrána dvakrát".
1931 - "5. července, vyšel průvod s dětmi, s hudbou a dokonce se dvěma alegorickými vozy přes tovačovské náměstí na hřiště „Pod břízami“. Vozy s náměty Noc nadzemských duchů a Radosti léta byly něčím novým nejen pro děti, ale i pro obyvatele, a tak samotný průvod byl jimi doprovázen po celé trase až na hřiště." (Indrák)
1931 - J. Průcha: Krakonoš, 2x opakováno.
1932 - 25. výročí založení školky, slavnost k výročí se konala 22. května: průvod od školky přes náměstí do Lidového domu s alegorickými vozy s náměty Obrázky z venkova (vůz líčil, kterak starý vysloužilec se protlouká světem), Na pasece (trpaslíkovo obydlí v houštinách lesa) a Z říše vodních vil (královna se vrací po vykonaném dobru do své říše doprovázena svými družkami).
V Ld uvedeny hry V. Baldessari-Plumlovské Zlatá husa, dále Liliputáni města Tovačova (autorkou hry mohla být i řádová sestra) a balet nazvaný Rej dívek.
1932 - v prosinci - Fr. Floss: V zajetí skalních mužíků.
Ve 30. letech každoročně uváděno 1 div. představení -
1933 - Ant. Šíma: Sněženka a sedm trpaslíků ,
1934 - Zahajský - Jireš: V ochraně krále hor, hra se zpěvy a tanci
1935 V. Baldessari Plumlovská: Sen vánoční.
1936 - jednoaktovky U doktora, Co jsem, Jirka a Věrka, a povídka Královna sněhu (autoři v kronice neuvedeni).
Podstatnou částí repertoáru tedy hry s pohádkovými náměty často s baletními vložkami a s efektní jevištní výpravou včetně kostýmů.
Oblíbenou autorkou V. Baldessari-Pumlovská (1854–1934).
1939 - v březnu vznik protektorátu, přesto se ještě uskutečnil se výlet na hřiště Pod břízami, kde se odehrála řada divadelních scének, ale průvod s alegorickými vozy byl zakázán. Vánoční divadelní hra se již nekonala, ve školce se uskutečnila jen Slavnost vánočního stromku. Scénky - Živé noty, Rej hvězdiček, hra Když hračky oživnou (Antonie Fischerová-Kučerová) a další.
1940 - Princezna Čarokráska. v sále U Tří králů,
1941 - v sále hotelu U Tří králů se uskutečnila Akademie nejmenších – nesla se v národním duchu. (Účinkující v hanáckých krojích zpívali národní písně.)
Každoroční prosincová „předvánoční“ slavnost se do konce války pořádala již jen ve školce (v klášteře) pro rodiče dětí, veřejná vystoupení byla zakázána.
1947 - po válce uspořádán první Dětský majáles, součástí alegorický průvod ukončený perníkovou chaloupkou, který došel na hřiště, kde byla sehrála řada scének a předvedena drobná písňová i baletní vystoupení.
1947 - v prosinci - Šíma: Sněženka a sedm trpaslíků.
1948 - po únorových událostech klášterní školka zestátněna,
1949 - v květnu byla její činnost ukončena.
1951 - zastavena činnost spolku Metodějka. Majetek klášterní školky převzala veřejná mateřská škola.
Bibliografie:
INDRÁK, Antonín: O divadle v mateřské školce v letech 1907– 1948. In SILNÁ, Ingrid a kol.: Amatérské divadlo na Tovačovsku. Město Tovačov, spol. Tovačovský zámek 2010, s. 37-44.
Archivy:
MŠ Tovačov:
Kronika mateřské školky 1932-1948.
Mapa působení souboru - Mateřská škola - Metodějka
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.