Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Klub S
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 196x
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 198x
Působení: 196x, 198x
1965 prakticky zanikl původní Vysokoškolský klub Pedagogického institutu (PI se postupně stěhoval do Ústí nad Labem), iniciativu převzali studenti Vysoké školy strojní a textilní (VŠST).
Klub-S, jak se zařízení v té době už jmenovalo, se přestěhoval na kolej VŠST, do velké místnosti se stolovým zařízením a barovým pultem, do většího prostoru s možností variabilní scény. Několik podomácku vyrobených reflektorů, magnetofon a téměř koncertní křídlo umožnily i inscenačně náročnější představení. („Od počátku Klub-S trochu připomínal Violu, leč na amatérské a spontánnější bázi. V té době také v Liberci začínalo Studio Y, věděli jsme o sobě, ale existovali jsme bez vzájemného ovlivnění, snad pro rozdíl mezi naším čirým amatérstvím a jistou uzavřeností do sebe a jejich profesionálními ambicemi. Publikum s tím nemělo problémy.“ R. Felzmann)
Působilo zde víc programových skupin, zpočátku např. samostatná skupina posledních posluchačů PI studenti gymnázia, mezi nimi Dáša Bláhová (později divadelní a filmová herečka, Divadlo na provázku Brno, poté emigrace v Austrálii), mj. Nevěsta (Hoffmeister). Výraznou skupinou divadlo poezie s činoherními prvky, vedené Rudolfem Felzmannem (též dramaturg a režisér), členy studenti VŠST a další mladí lidé.
V letech 1964-66 uvedli mj.: Mara (R. Jeffers), inscenace, která měla značný ohlas); Havran (a další básně o zmaru a marnosti, E. A. Poe); Srdce štít (J. Wolker, bez balad); Falešný autostop (M. Kundera); Po člověku smrt (J. Štroblová).
Na podzim 1967 se Klub S přestěhoval do jiné budovy VŠST v centru města, kde byl sálek, bar, skladiště i dvě klubovny. R. Felzmann opustil kantorské povolání a stal se tajemníkem klubu jako zaměstnanec VŠST. Programově se drželi zavedeného schématu, i když zde byl asi větší důraz (včetně reprízovosti) kladen na komorní představení divadla poezie až činoherního divadla, např. v letech 1967-69: Antigona (Sofokles); montáž Romeo a Julie (Shakespeare - Prokofjev); montáž citátů J. Vrchlického a S. Podlipské Oblačná láska (K. Bednář); Krásných paní milování (staročeská poezie s písničkami); Tři aktovky (H. Sachs); Peršané (Aischylos), účast na Wolkrově Prostějově; Deník padlé dívky (autentické záznamy slečny, jíž se oficiálně říkalo příživnice); Člověk mého věku (světoví a čeští básníci - premiéra 19. 11. 1969, což mnohé napovídá); Slavnosti a vraždy (J. Hanzlík, ze sbírky Potlesk pro Herodesa - premiéra 25. 3. 1970). Měsíc po premiéře Slavností a vražd Felzmann ukončil pracovní poměr s VŠST a odešel z Klubu-S. Klub pokračoval dál, ale spíše jako hudební kavárna. Časem se změnil v Experimentální studio, které patřilo městu Liberci.
1969 Aischylos: Peršané, účast na WP.
Vysokoškolský soubor VSŠT
1981 “S” z VŠST, Kovalčuk: Komedie o strašlivém mordu… aneb Ondráš, režie Jan Wagner a Věra Štelzigová.
Bibliografie:
FELZMANN, Rudolf: Podklad pro DBČAD. Rkp. 2 s. 2005. PC ART.
Archiv Rudolfa Felzmanna.
PÓDIA z krabičky. Nesoustavné nahlédnutí do historie malých neprofesionálních scén 60. let 20. století. Praha, NIPOS 2005.
ZÁVODSKÝ, Vít: Za rozvoj vysokoškolských divadel. AS 1981, č. 10, s. 16.
WOLKRŮV Prostějov 1969 - bulletin. Hl. red. Fr. Gajdušek, koncepce a grafická úraha Dušan Janoušek, fotografie (prostějovská domovní znamení) Jan Pospíšil. Kap. Několik slov o souborech.
Související Ročníky přehlídek
Mapa působení souboru - Klub S
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.