Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Bramborové divadlo Viktora Dyka

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1910
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 191x
Působení: 191x
1910 zde, za prázdinového pobytu, napsal Viktor Dyk maňáskovou komedii Švejdy Navarovského sláva a pád. Společně se svými přáteli ji několikrát předvedl v místním hostinci a v sále zámečku, za pěkného počasí i v zámeckém parku. Scénu navrhl K. Vik, loutky byly pro každé představení zhotoveny z brambo, které ke konci hry byly při souboji rozsekány. Dyk ve hře parodoval sám sebe v postavě Švejdy a své přátele, Karla Víka v postavě malíře a Zdenku Háskovou jako princeznu Eulálii

Já jsem ten Švejda stále větší,
jenž mladých dívek straší sen,
před kterým v hrůze každý klečí
a pro nějž císař vzteky brečí,
jsem Švejda ten! Z komedie.

Jeviště s prostou dekorací stálo v parku mezi dvěma břízkami a za teplých letních podvečerů hrálo se při svitu dvou drátěných košů, naplněných smolným dřívím. Viktor Dyk sám recitoval a já spolu s domácím pánem pohyboval loutkami, při čemž nám vydatně pomáhala Zdenka Hásková (Pozn.: Dykova manželka). Karel Vik.

Hra i její uvedení v Navarově spadá do doby, kdy řada umělců, zejména výtvarníků, se snažila znovu oživit zájem o maňásky a upozornit na jejich jedinečné vlastnosti v oblasti parodie a grotesky.
Bibliografie:
DUBSKÁ, Alice: Informace pro MČAD Rkp. 2000.PC ART.

DUBSKÁ, Alice: Bramborové divadlo Viktora Dyka. Divadelní revue 1992, č. 4, s. 80.

VIK, Karel: Mateřídouška 1940, s. 32.

Mapa působení souboru - Bramborové divadlo Viktora Dyka

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':