Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Loutkové divadlo Sokola Brno IV - Černovice
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 192x
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 195x
Působení: 192x, 193x, 194x, 195x
Počátkem 20. let 20. století, v době začátků naší republiky mnohé jednoty zakládaly pro sokolskou drobotinu loutková divadélka. Byl to jeden z prostředků, jak ji vychovávat v sokolském duchu. Ani Sokol v Černovicích nezůstal pozadu. Prvními budovateli loutkového divadla byli F. Harvánek a J. Sušil.
Zpočátku byla scéna v tělocvičně na Řeznické ulici, kde oba bratři hráli s vypůjčenými loutkami a za scénu sloužila upevněná hrazda, plachty a žíněnky. Bylo to náročné, pro každé představení bylo nutné divadélko stavět, bourat a uklízet.
Druhou scénou byla zděná bouda na hřišti jednoty. Divadlo bylo postupně vybavováno kulisami a loutkami. Oběma F. Harvánkovi a J. Sušilovi pomáhali Daněk, Peša, Průša, Havlíčková, Havlík, Hermínková, Jurenka, Kovář, Ondrová, Pechl, Pospíšil, Sanormann, Sýkora a Žák. Scéna musela později ustoupit budovanému kluzišti, neboť bouda sloužila jako ohřívárna.
Po několikaleté přestávce se začalo znovu - v suterénu nové školy na Školní (Štolcově). Vedení se ujala sestra Škodová, představení obyčejně řídil R. Charbula. Divadlo mělo úspěch.
Ve čtvrtém období byla vybudována nová scéna a br. Vladík zhotovil krásné kulisy. Nové, moderní osvětlení umožňovalo měnit barvy. Duší divadla byla V. Charbulová, která loutky i oblékala. Prvního Kašpárka mluvila sestra Škodová.
1934 bylo loutkové divadlo vyhodnoceno jako nejlepší v župě J. Vaníčka. Díky Charbulovým inscenacím a organizačnímu umění bylo divadlo oceněno i ČOS. Pro velkou návštěvnost bylo zavedeno dvojí představení za odpoledne. Bylo vybudováno stupňovité hlediště.
1934 bylo uskutečněno 100 představení, celkem je navštívilo kolem 9500 dětí a asi 1000 dospělých.
Loutková scéna vstoupila do pátého období otevřením tělocvičného sálu. Byla umístěna v předsálí, což bylo pro diváky výhodné, ale pro provozovatele obtížné. Po každém představení se musilo jeviště zbourat, loutky a kulisy uklízet do velké skříně. Vedle V.Charbulové se divadlu věnovali L. Báťová, M. Gregar, V. Eliáš, E. Pokorný, O. Rejnuš ml. Činnost divadla skončila okupací a likvidací Sokola.
Po válce v roce 1945 několik bratří pod vedením tesaře J. Plevy přivezlo dřevěné panely ze skladu dřeva na Masné. Za přísálím postavili prostorný dřevěný přístavek pro loutkové divadlo s jevištěm.
V období obnoveného Sokola se hrálo za mimořádně obětavého vedení Václava Eliáše až do zrušení komunistickým režimem.
Bibliografie:
MALÝ, Jiří: Loutkové divadlo Brno-Černovice. Psáno pro Databázi ČAD, srpen 2009.
Mapa působení souboru - Loutkové divadlo Sokola Brno IV - Černovice
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.