Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Divadlo poezie

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1956
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 197x
Působení: 195x, 196x, 197x
1956 začali recitovat studenti JSŠ z podnětu svého profesora Z. Lajkepa. V témže roce první večer z veršů F. Šrámka v aule školy. Vynikající recitátor Oldřich Vlček (později člen ND v Praze) a Marta Sedlaříková. Klavírní doprovod L. Matějka. repríza v kubu Na Starém pivovaře.
1957 - Večer starofrancouzských písní, doplněn úryvky z románu R. Rollanda Dobrý člověk ještě žije. Táž skupina a zpěvačka Věra Stratilová. Výtvarně připravili pracovníci souboru Pal- Magneton J. Pulec a J. Sušil. V témže roce, snad pod dojmem uvedeného představení, nabídl DO Pal-Magnetonu spolupráci, v nesrovnatelně lepších podmínkách.v komorním sále Na Starém pivovaře.
Každého recitačního podniku se trvale zúčastnovali herci uvedeného DO ( Cápková, Hejhalová, Mazák, Nejezchleb, Kaniová, Boldyrevová a další), také studentky SPgŠ.
Večery se nepořádaly pravidelně, ne příliš často - podle časových možností studentů. Dramaturgie úplně samostatná, nikým neovlivňovaná. Stálý okruh návštěvníků cca 100, většinou studenti. Reprízy pouze na zvláštní žádost, např. pro pacienty Vyškovské nemocnice a v Bystřici pod Hostýnem.
1961 - Prokletí básníci Francie (Baudelaire, Verlaine, Rimbaud,Corbiér, Rictus), Vynikající L.Cápková, Jana Gazdíková, pozdější prof. herečka, dále H. Berrmann, L. Mazák, M. Nesvadba ad. V témže roce Poslední dopisy ze Stalingradu (autentické dopisy německých vojáků podle čas. Světová literatura). Pochvalná kritika Vl. Justla.
1962 - Naše paní Božena Němcová (korespondence, vzpomínky a úryvky z díla). V témže roce Jak krásná je má milá ( poezie italských renesančních básníků).
1965 - Večer moderní poezie ( Nezval, Ferlinghetti, Fearing a řada dalších světových autorů).. V témže roce Moderní americká poezie s nahrávkami skladeb L. Armstronga..Tím skončila spolupráce s DO, hlavně pro nedostatek prostoru, celková přetíženost klubu Na Starém pivovaře.

Divadlo poezie (celý soubor) pak přešlo po Okresní kulturní středisko a Dům kultury.
Veškeré organizační a provozní záležitosti včetné propagace vyřizovali pracovníci Domu kultury. recitovalo se v akusticky dokonalém foyeru DK.
1966 - Villonovy balady, L. Cápková, L. Mazák, M. Nesvadba, kytarový doprovod F. Pek.120 posluchačů. V témže roce večer ruské a sovětské hudby a poezie (Jesenin, Chlebnikov), koncertovali profesoři ped. školy.
1967 - Poezie F. Halase a V. Nezvala, cymbálový doprovod prof. L. Zapletalová. 140 posluchačů.. V témže roce večer na památku umučených Židů (synagogální zpěvy, úryvky z Knihy Job a Přelíčení Petera Weise). Třetí inscenace téhož roku Večer Holanův a Seifertův s Janáčkovou hudbou. Účinkovali E. Kaniová, A, boldyrevová, Vl. Mrva.
1968 - Recitátoři Mazák a Nejezchleb se podíleli na velkém večeru k 50. výročí založení republiky.
Ovidius: Písně milostné a J. Rictus s doprovodem fr. šansonů bylo jediné představení ve velkém sále Domu kultury.
1969 - Píseň písní za doprovodu flétny a tamburíny.
1975 - Fr. Hrubín : Jobova noc. Po dlouhé přestávce jediné a zcela poslední vystoupení, znovu Na Starém pivovařr.
Bibliografie:
LAJKEP, Zdeněk: Posledních padesát let kroměřížského ochotnického divadla 1945 -1995. Kroměříž, Aggra, 1999, s.. 72-74.

Mapa působení souboru - Divadlo poezie

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':