Databáze českého amatérského divadla
Soubory: OB, DrKr
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 195x
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 196x
Působení: 195x, 196x
V 50. a 60. letech Dramatický kroužek Ochotnický soubor Osvětové besedy ve Zdounkách (DrKr OB).
Velkého rozkvětu dosáhl divadelní soubor za ředitele jedenáctiletky V. Mynáře (1955- 61), kdy se v něm angažoval celý učitelský sbor. Režírovali P. Heydová, O. Březina, B. Zbořil, scénu vytvářel E. Frydecký atd.
(V té době se pořádaly i zájezdy do divadel a ve Zdounkách hostovala divadla z Prahy, Uherského Hradiště atd.)
1955 G. Preissová: Její pastorkyně, neobyčejný úspěch. Vstupenky v předprodeji byly během hodiny vyprodány.
1956 - ovšem největší ohlas získala opereta Mamzelle Nitouche, kterou režíroval Miroslav Leskovjan / bratr K. Hoblové/. V hlavní roli zazářila Božena Zaoralová / roz. Piškulová /, která tuto roli také zpívala s Oldřichem Novým v Kroměříži. Roli Celesténa ve Zdounkách hrál a zpíval pan Dušan Pithart, učitel Hudební školy ve Zdounkách. Dále hráli V. Velikovský , M. Zajíček, P. Heydová / představenou /. Sbor hrála děvčata ze zámku. Opereta se hrála 16 x.
1959 - na závěr roku učitelé JSŠ /Heydová, Zlámalová, Mynář/ uvedli Moliѐrovu hru Chudák manžel v režii O. Březiny. Představení se hrálo pod OB. Hrálo se 2 x ve Zdounkách a jednou v Troubkách.
1960 - v květnu - Labyrint srdce, jedno z nejzdařilejších představení ve Zdounkách. V hlavních rolích se představili P. Heydová, V. Mikulík, Mynářová, Mynář a V. Zlámalová. Scéna E. Frydeckého s rychlým střídáním 16 obrazů při otevřené scéně vzbudila údiv a pochvalu. Představení doprovázela hudba L. van Beethovena a úryvek z Otvírání studánek B. Martinů.
1960 - v prosinci - Vratislav Blažek: Třetí přání, režie O. Březina, hráli V. Zlámalová, P. Heydová, M. Neprašová, I. Mynář, M. Horák, J. Kolařík a O. Březina.
1961 pořad o divadelní činnosti OB ve Zdounkách vysílal státní rozhlas.
1961 - v prosinci - Karel Michl: Turov, pohádková hra, režie učitel Josef Svoboda, scéna L. Adamec. Tance nacvičily Mikulíková, V. Zlámalová a Pospíšilová.
1962 - Oldřich Daněk: Svatbou sňatkového podvodníka. Pro děti - K. Wenig: Petr Popelka, pohádková hra, režie J. Svoboda, hra zpestřena zpěvy a tanci. Nácviku písní se ujal další učitel J. Ječmínek.
1963 - L. Stroupežnický: Naši furianti, režie J. Ječmínek.
1964 J. Kvapil: Princezna Pampeliška, režie J. Svoboda a J. Ječmínek. Oba počiny měly velký úspěch.
1965 - Maxim Gorkij: Vassa Železnovová, pro děti pohádka J. Longa Tajemství zlaté knihy.
1966 se představil nový režisér J. Veselý (školník) uvedením dramatizace nejslavnějšího díla B. Němcové Babička. V hlavní roli vystoupila Pavla Heydová. Dále hráli: V. Zlámalová /BN/, J. Lorencová /kněžna/, M. Zajíček / mlynář/, A. Dedková /komtesa/, A. Mucha a A. Pospíšilová /Viktorka/. Hrála se 4x a u diváků měla velký ohlas.
1967 - v prosinci - S. Aljošin: Nemocniční pokoj.
1968 - V. Štech: Třetí zvonění, režie O. Březina
1969 - v lednu Raubíř a jeho dítě aneb Po staru se krást nedá. V této hře účinkovali P. Plachý, H. Slavík, L. Daněk, A. Mucha, J. Smržáková a další. V prosinci ještě zahráli místní ochotníci Andersenovu pohádku Pasáček vepřů.
1970 Medová královna a Jak květinky přezimovaly byly posledními pohádkami, které režíroval J. Veselý.
1970 estráda k MDŽ, v listopadu V. Čtvrtek: Jak se stal Rumcajs loupežníkem.
Po odchodu J. Veselého na odpočinek vedla dramatický kroužek učitelka H. Koppová a Kopecká.
1972 - v květnu - hrál dramatický kroužek pohádku Princezna se zlatou hvězdou. S ní vystoupil v klubu Pal Magneton Kroměříž a ve Zborovicích. Poté místní ochotníci nacvičili pro děti i dospělé pohádkové hry Popelka a Sněženka, které režíroval O. Březina.
1975 - Naši furianti, režie V. Zlámalová, scéna J. Mucha se hrála v roce 1975 3 x a vždy před vyprodaným hledištěm. Hráli: Pavel Plachý / F. Dubský /, Libuše Prokopová / jeho žena/, Petr Pecník / jejich syn / Josef Mucha / P. Dubský /, V. Kadlec / J. Bušek /, V. Rubíčková / jeho žena /, M. Motalíková / Verunka / O. Ižo / Matěj /, J. Lorencová / jeho žena /, A. Mucha / Bláha /, O. Březina / Habršperk /, Č. Hanák/ učitel /, L. Nesvadba / krejčí /, J. Smržáková / Terezka / a M. Červínková / Kristinka /.
1976 - F. F. Šamberk a K. Hašler: Podskalák, lidová hra se zpěvy a tanci . Režie se opět ujala V. Zlámalová. Hráli: Marie a Milada Červinkovy, P. Pecník, L. Nesvadba, J. Mucha, H. Bednaříková, A. Trněný, L. Daněk, P. Plachý, A. Mucha, V. Kadlec Č. Hanák, A. Foltýnová a M. Silná. Diváci byli nadšeni výpravou i hereckými výkony. O. Březina se rozloučil Pohádkou z Honzovy Lhoty a po jeho odchodu dramatický kroužek na škole zanikl. Posledním divadelním představením našich ochotníků pod vedením paní učitelky V. Zlámalové se stala hra bratří Mrštíků Maryša. Drama hráli 4 x před vyprodaným hledištěm. V hlavní roli vystoupila L. Prokopová, vychovatelka ŠD. Dále hráli: P. Plachý /Lízal /, J. Lorencová / Lízalka /, M. Motalíková / Rozárka /, A. Mucha / Vávra /, V. Kadlec / Francek / J. Smržáková / Strouhalka /, M. Zapletalová / stařenka /, M. Zajíček / hospodský /, A. Foltýnová / hospodská / V. Menšíková / Franckova matka /, Josef Silný.
Bibliografie:
HEJHALOVÁ, Věra, FIALOVÁ, Anežka: Zpracovaly místopis okresu. Rkp. 1998-2000. kART.
PALIČKOVÁ, Ludmila: Ochotnické divadlo ve Zdounkách. Pro DBČAD červen 2011.
Mapa působení souboru - OB, DrKr
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.