Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Sokol

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1912
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 194x
Působení: 191x, 192x, 193x, 194x
Sokol hrál divadlo, které pro jednotu, stejně jako pro další spolky bylo jak zdrojem příjmů k úhradě nákladů na činnost, ale také společenským a kulturním vyžitím.
Přímé dokumentace je ovšem poskrovnu.
1935 se spojil s ostatními spolky (DTJ, Orlem i Vzdělávacím odborem Libuše Církve československé), a provedli v přírodě v oblasti Sokolské louky vedle rybníka pod zámkem Dvořákovu hru Husité.
Podle pamětníků ve hře účinkovalo kolem 300 herců. Bitva husitské jízdy s křižáky se odehrávala na přilehlé stráni. Údaje, kolik koní, vozů a výzbroje k tomu bylo zapotřebí, se nedochovaly.
(Snad si lze udělat představu podle dvou obrázků kulis – hradeb a krojovaných herců před nimi nebo podle reklamy – nápisu „Husité“ u mostu a splavu na Odře.)

"Polanka n. O., ryze česká obec, byla okupována německým vojskem 10. října 1938. Byli jsme připojeni k Velkoněmecké říši, celá obec až po Odru. Němci hned odstranili české nápisy i český citát z Komenského na škole. Pomocí vojska a četnictva rozehnali srocení občanů u školy proti odstranění českého nápisu na škole. Do školy byl dosazen německý ředitel, český starosta odvolán... Odra tvořila hranici státu, do Ostravy jsme jezdili jako do zahraničí, na propustku. Mládež musela na práci do Německa, čeští sedláci byli vyhnáni ze svých statků.
Veškerá spolková činnost byla zakázána, nesmělo se tedy ani hrát české divadlo." (Král)

1947 OS Sokol.
Bibliografie:
KRÁL, Jaroslav: Ochotnické divadlo v Polance nad Odrou. Poodří 2008, č. 1, s. 48-54.

KRÁL, Jaroslav: Polanka nad Odrou - ochotníci. Poodří 1999, č. 3.

Související Organizace

Související Pojmy

Související Obrázky

Polanka nad Odrou, Sokol a sdružení ochotníci, Husité, 1935


Mapa působení souboru - Sokol

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':