Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Čechoslovák, vzdělávací a ochotnický soubor

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1919
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1939
Působení: 191x, 192x, 193x
1919 byl založen Vzdělávací a ochotnický spolek Čechoslovák,
předsedou byl zvolen učitel Petr Faster.
Téhož roku sehráli první divadelní představení.
Dále hrávali přibližně 3 hry ročně, spolek se stal členem ÚMDOČ.

1924 – Ladislav Stroupežnický: Na valdštejnské šachtě; Růžena Pohorská: Vdavky Nanynky Kulichovy; Jaroslav Průcha: Blaničtí rytíři (spoluúčinkovaly děti z obecné školy); různé jednoaktovky, např.: Otokar Pospíšil: Vyléčená, Josef Skružný: Komptoiristka pana Naftalína, vánoční hra Král králů (autor nezjištěn).
V tomto roce začal spolek vydávat časopis Jitřenka, publikoval stati z dějin českého divadla a historie vůbec, texty přednášek pro ochotníky, poezii, úryvky her atd. V Jitřence se objevily první texty a ilustrace zdejšího učitele a ochotníka Josefa Bartušky (1898–1963, básník, grafik, fotograf).

1925 předsedou spolku Petr Faster (až do 1933), další členové výboru: Jakub Hrubý, Václav Novotný, František Mrázek, Bohumil Mráz, Růžena Trostová, Josef Mrázek, Antonín Kantor, Marie Landová, Terezie Landová, Josef Bartuška, Artur Zinner.

1925 – Jaroslav Kvapil: Oblaka; Karel Vika: Čáp; Pavel Helebrand: Za pravdu a plameny.
1926 – J. F. Karas: Na rodné hroudě, Vilém Werner: Choulostivá historie, J. Brandon Thomas: Charleyova teta (režie Bohumil Mráz), Kde domov můj (autor nezjištěn, uváděno více jmen, režie Bohumil Mráz), Karel Piskoř: Návrat k přírodě, jednoaktovky Šněrovačka od Š. Salmovského a Spolkaři od Toníka Černého. Spolek měl 30 členů.
1927 – Josef Skružný: Hříšnice, Edvard Hegner: Nad jícnem sopky. Počet členů spolku vzrostl na 40.
Spolek se zúčastnil obvodní divadelní soutěže v Nemanicích, získal 1. cenu jako soubor, v jednotlivcích vyhrála členka spolku Anna Hajerová.
Vedle divadla například nacvičili Staročeské dožínky.
1928 – Karel Piskoř: Radostná událost, Karel Fořt: Z českých mlýnů, na Mikuláše uvedli dvě jednoaktovky.

1928 v dubnu se spolek dohodl se Sborem dobrovolných hasičů (viz), že budou divadelní představení pořádat společně.

1929 nehráli – neměli herečky pro ženské role.
Na spolkovém razítku byl v tomto roce předělán název obce – dosud tam bylo uvedeno "ve Voselně", podle původního názvu obce (od 1924 platil úřední název Úsilné).

Do 1933 spolek v nečinnosti, až na Silvestra 1933 uvedli hru Boženy Rajské-Smolíkové: Zámecké strašidlo, v režii Jana Šimka.
V tomto roce se odstěhoval předseda spolku Petr Faster.
Přihlásilo se 26 nových členů, předsedou byl zvolen Jan Šimek. Další členové výboru, náhradníci a revizoři: Růžena Trostová, Bohumil Mráz, Antonín Kolář, Josef Jáchym, Josef Krlín, Jan Vandas, František Rehanzl, Stanislav Litvan, Marie Kantorová, Jakub Hrubý, Artur Zinner, Václav Šimek, Marie Vandasová.

1934 – Fr. Lašek-Lukovič: Tatínek jde na manévry, režie Bohumil Mráz, v průběhu roku byly sehrány ještě asi 3 hry.
1935 měl spolek 39 členů, předsedou byl Jan Šimek. Byly sehrány tři jednoaktovky, nacvičeny různé kuplety a mikulášská scéna.
1936 – o Velikonocích hra Josefa Skružného Románek na horách, o Mikulášské dvě jednoaktovky – Smolaři a Není odkaz jako odkaz od Karla Baláka.
V tomto roce byla z iniciativy spolku Čechoslovák svolána propagační schůze ochotnictva, na které se podílel Macháčkův okrsek ÚMDOČ. Byli pozváni členové všech spolků, zabývajících se ochotnickým divadlem. Cílem bylo získat pro ochotnickou práci další členy, zejména mládež, bylo také vysloveno přání spojit se do jednoho ochotnického spolku.
1937 – Karel Fořt: Návrat českého legionáře, režie Bohumil Mráz. Spolek zapsán v seznamu členských souborů ÚMDOČ, měl 49 členů.
1938 – Božena Rajská-Smolíková: K poctě zbraň. Spolek měl 51 členů.
1939 byla nacvičena hra Františka Cimlera Bártova pomsta, ale sehrána nebyla kvůli zákazu všech divadel a zábav po okupaci republiky 15. března.
Spolek ukončil činnost (i když formálně ještě nějakou dobu existoval) a po válce ji už neobnovil.
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, II. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2002, s. 598.

MRÁZEK, Václav: Zpracoval informace OÚ pro MČAD. Ochotnické divadlo v Úsilném. Rkp. 2001, 12 s. kART.

ZPRÁVA o činnosti ÚMDOČ za rok 1937. Seznam spolků a odborů sdružených v ÚMDOČ, s. 81.


Československé divadlo 1925, č. 15, s. 238.

Související Obrázky

Titulní strana:Jitřenka, měsíčník spolku Čechoslovák


Mapa působení souboru - Čechoslovák, vzdělávací a ochotnický soubor

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Titulní strana:Jitřenka, měsíčník spolku Čechoslovák