Databáze českého amatérského divadla

Soubory: JZD / Sokol

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1945
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 196x
Působení: 194x, 195x, 196x
1945, brzy po novém osídlení obce
z iniciativy Fr. Kamaráda, nadšeného a houževnatého člena Sokola a dělníka, který denně dojížděl do Znojma za prací, se dali dohromady zájemci o divadlo.

Soubor začal pracovat v rámci místního Sokola,
Fr. Kamarád s jeho členy nacvičoval hry Tylovy, hry z vesnického prostředí, s partyzánskou tematikou a také lidové hry, blízké a přístupné členům i divákům.
Divadlo se hrávalo v sále hostince U Stočků. Sokol vlastnil několik koupených kulis, další připravovali divadelníci vlastními silami podle potřeb uváděných her. Takže nechybělo základní sestavení pro interiéry - kuchyň, pokoj, přijímací salon, ani kulisy pro přírodní scenerie. Nevýhodou byl dlouhý čas, potřebný pro přestavby.
Soubor sehrál pravidelně v zimním období nejméně jednu hru pro dospělé a další pro děti a mládež. Návštěvnost byla dobrá, na představení kromě místních přicházeli i diváci z okolí (Němčičky a Rudlice).
Do začátku 50. let v souboru pravidelně hráli F. Kamarád, E. Vyklický, B. Stoček, St. Klejdus, J. Jelínek, M. Caklová, Fr. Procházka, Mir. Kolman ad.

1953 soubor převeden pod nově založené JZD, rozrostl se o generaci mladších členů a při něm (či při zřizovateli - JZD) se utvořil i hudební kroužek, který se podílel na všech kulturních událostech v obci.
Novými členy souboru byli K. Peterka, Honsa, Polický, Ant. Nehybka, B. a J. Maculíková, později i farář Votoupal.

Zpěvnost obyvatel byla dobrá, vznikl pěvecký kroužek, který společně s divadelníky mj. připravil horáckou svatbu se všemi projevy mluvními, pěveckými i tanečními. Divácky přitažlivé byly i estrády zaměřené na horácký a slovácký folklor, u nichž základ programu tvořily zpěvačky A. Procházková, Raušová, Caklová, Sapíková, Peterová a další mládež.

Divadelní soubor pomalu přešel na náročnější repertoár - Noc na Karlštejně, Úklady a láska (1963 na OP v Miroslavi), Paní Marjánka, matka pluku apod.
Dřívější členy divadla doplnili manželé Huňovi, Peroutkovi, Zd. Rozkošná, několik učitelů dojíždějících ze Znojma a mladí ochotníci. K herecké úrovni přispívali přizvaní členové divadla ze Znojma, obětaví znojemští maskéři a metodická pomoc OKS.
1958 se hrál na Ochotnické jeseni, kterou ke 150. výročí narození J. K. Tyla uspořádal DS OB v Želeticích.
Soubor se účastnil okresních soutěží, např. dobře se umístil s Vrchlického Nocí na Karlštejně na OP v Miroslavi, pořádal i zájezdy na divadelní představení do Brna. Místní JZD mělo družbu se slovenskou obcí Suchá nad Parnou, takže se vyměňovala i představení divadelních souborů, po nichž se konala společná posezení.
Bibliografie:
NEHYBKA, Antonín: Divadelní soubor v Mikulovicích. Rkp. získán duben 2008. Zprostředkovala Lada Vrbková.

PŘED OKRESNÍM kolem STM ve Znojmě. (Podepsáno jš.) Rovnost Brno-město, 1963, 14. 5. (Excerpovala Markéta Čížková, stud. KDS FF MU Brno.)
Poznámka:
1958 - DS OB ke 150. výročí narození J. K. Tyla uspořádal přehlídku div. ochotnických souborů z okolních obcí Tvořihráze, Prosiměřic a Mikulovic - Ochotnická jeseň,
Obor činnosti:
činohra
opereta
Typ souboru:
odbor Sokola
jiné

Mapa působení souboru - JZD / Sokol

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':