Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Amatorski zespół teatrałny
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1947
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 196x
Působení: 194x, 195x, 196x
1947-1967 činoherní spolek dospělých a mládeže Amatorski zespół teatrałny PZKO, osobnosti K. Filipiec, J. Pyszko, Wł. Cieslar, p. Adam Niemczyk.
"V době mezi I. a II. světovou válkou působilo v naší obci několik polských organizací. Byly to : "Macierz Szkolna, Rodzina Opiekuńcza, Towarzystwo oszczędności i Zaliczek, Kółko Rolnicze, Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej, Stowarzyszenie Młodzieży Ewangelickiej, Ochotnicza Straż Pożarna".
Po vypuknutí II. světové války byly všechny polské organizace zrušeny. Majetek, který vlastnily, byl německými okupanty zkonfiskován. Mladí lidé se scházeli v době války po domech u různých příležitostí.
Po válce se nesměly tvořit žádné nové organizace. Mládež se sdružovala pouze v ČSM. Jelikož v naší obci byla většina mládeže polské národnosti, snažili se její představitelé žádat národní výbor v Třanovicích o povolení založení sdružení polské mládeže. Po delších průtazích NV v Třanovicích dal k tomu svolení. Tím bylo založeno sdružení polské mládeže. Vedoucím tohoto sdružení byl p. Gustaw Zipser, který po krátké době těžce onemocněl a tím se vzdal místa vedoucího sdružení. Toto místo zaujal p. Karol Filipiec. Nařízením expozitury KNV v Ostravě ze dne 27. 6. 1947 se dostalo ke schválení o založení dvou polských organizací, a to: "Stowarzyszenie Młodziży Polskiej" (SMP) a "Polski Związek Kulturalno-Oświatowy" (PZKO). Ihned bylo rozhodnuto o založení polských organizací. Hned v prosinci byla svolána valná hromada obou organizací. Předsedou SMP byl zvolen p. Karol Filipiec a PZKO p. Adam Niemczyk. Obě organizace těsně spolupracovaly. SMP se soustředilo na kulturní činnost a PZKO na organizování členských schůzí a přednášek. Byly organizovány různé akce, které měly být finančním přínosem pro obě organizace. Počáteční stav členů SMP byl 62, čímž se mohla rozvíjet krásná kulturní činnost.
Mládež založila několik souborů: pěvecký, který vedl učitel polské školy p. Alois Filipiec, divadelní, taneční a estrádní. V každém roce mládež sehrála dvě divadelní představení, která se konala v hostincích u "Wanoka" a na "Vyrubané". Pak byli s divadelním představením zváni do okolních vesnic, jako např. do Horního a Dolního Žukova, Hradiště, Těrlicka, Životic. Dalším předsedou SMP byla zvolena Irena Czernikowa a pěvecký sbor pak vedl p. Josef Palik.
V roce 1952 bylo usnesením OV KSČ rozpuštěno SMP. Ve vesnici zůstala jen jedná mládežnická organizace, a to ČSM, a tím také ochabovalo kulturní vyžití mládeže. Po delších průtazích bylo povoleno sdružení mládeže při PZKO, jako "Klub Młodych". Tady se vedoucí úlohy ujal schopný student Tadeusz Grycz ml. Po něm pak Stanisław Filipiec. Mládež tehdy svou kulturní činností dávala o sobě vědět. Nyní při PZKO pracuje pouze taneční soubor. Divadelní soubor nemá kde svá představení předvádět, protože v obci není místnost s jevištěm."
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, II.díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2002, s. 559.
Mapa působení souboru - Amatorski zespół teatrałny
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.