Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Orel

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1908
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1950
Působení: 191x, 192x, 193x, 194x
1908 - 5. 11. - Nový odbor Orla poprvé prředstoupil na veřejnost hrou: Ad. Bogner: Úděl sirotka, účinkovali i orlové z nedalekých Věrovan.

1909 vznikl Orel, tělocvičná organizace - vytvářen postupně zakládáním a slučováním lokálních katolických spolků počátkem 20. století. Tovačovská jednota Orla zahrnovala kromě města Tovačov pod sebou ještě další obce - Ivaň, Věrovany, Klopotovice a Oplocany.

1912 prokazatelně hrál divadlo (dle hlídkové knihy SDH).

1922-1928 sehrál např.: Převozníkův syn, Dražba na nevěstu (herci byli oblečeni v hanáckých krojích), operetu Eduarda Marhuly Ženská vojna (2x), Václav Hrobčický z Hrobčic (Ladislav Stroupežnický), Noční manévry, Bujná krev (Ferdinand Oliva), Sen vánoční (Vojtěška Baldessari Plumlovská), Vitouškův svatební den a Ben Hur od E. Wallacea (2x).

OREL dále pořádal akademie, plesy, zábavy a večírky. Hudebníci byli za účinkování placeni. Hrával zde Karel Pitucha, ředitel kůru farního kostela sv. Václava, při divadelních představeních nebo zábavách místní hudebníci v počtu od 14–20 členů.

Ve 30. letech lze repertoár odvozovat pouze podle zakoupených divadelních knížek: např. pohádky - Míla Mellanová: Popelka, Viktor Nejedlý: Sirotek v Radhošti; operety - Václav Vrána: Srdce v soumraku, Antonín Kincl: Náš svatý Vavříneček a Rudolf Vašata: Hospůdka u Markyty ; veselohry - Michal a Matěj domobranci a Michal a Matěj otcové.

Divadelní představení se nejčastěji konala v sále Lidového domu, který si tovačovská orelská jednota vybudovala koncem 20. let 20. století.

1941 v listopadu výnosem ministerstva vnitra činnost Orla zastavena. Jmění spolku bylo zajištěno, zplnomocněncem pro správu a udržování majetku byl ustanoven zdejší farář P. Vincenc Linhart. V protokolu o zajištění jmění se mj. uvádí: „...pozůstává z jeviště, k němuž patří látková opona dvojdílná, kulisy pokoje s kulisou kamen, dvojstranné kulisy lesa a návsi, 4 svinovací sufity lesa, 2 horní sufity pokojové a 2 horní sufity lesa... jedna starší skříň v níž jsou divadelní knížky...jedno staré harmonium a dva heligony.“

Po 1945 Orel činnost obnovil,
1947-1950 se uskutečnilo několik divadelních představení, která režírovali tehdejší zdejší kaplani P. Alois Fuček a P. Josef Macek.
1950 byl Orel v zájmu sjednocené tělovýchovy zrušen.
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, II.díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2002, s. 553.

SILNÁ, Ingrid: Ochotnické divadlo v tělocvičných spolcích. Orelské divadlo. In SILNÁ, Ingrid a kol.: Amatérské divadlo na Tovačovsku. Město Tovačov, spol. Tovačovský zámek 2010, s. 31-35.

Našinec 5. 11. 1911.
Archivy:
Státní okresní archiv Přerov:
Fond ONV Kojetín, spis. materiál, inv. č. 245, ka 64 - Pokladní kniha (z let 1922-1928, seznam knih orelské knihovny.

Související Organizace

Související Obrázky

Tovačov, Orel, členové souboru
Tovačov, Orel, jeviště v Lidovém domě


Mapa působení souboru - Orel

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Tovačov, Orel, jeviště v Lidovém domě
Tovačov, Orel, členové souboru