Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Orel

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1919
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 194x
Působení: 191x, 192x, 193x, 194x
Od 1919 ochotnické divadlo dospělých pořádaly DS Sokola a DS Orla, dohromady až 9 her ročně, vždy několik repríz, zájezdy do okolí, často také v přírodě,
např. A. Jirásek: Lucerna,
Jiří Mahen: Jánošík,
Jaroslav Blažek: Zrušení roboty, scéna z dob útisku a poroby lidu venkovského,
Frant. Sokol-Tůma: Pasekáři.
Velkým přínosem pro obec a pro její kulturně společenský život, bylo založení tělocvičných jednot Orla a Sokola po první světové válce. Obě jednoty měly velice úspěšné ochotnické soubory, které pravidelně hrávaly divadelní představení, drama, veselohry a oblíbené operety, které dokázaly vyprodat všechna místa v místní hospodě u Čermáků.
Po postavení budovy sokolovny se počet sehraných divadelních her ještě zvýšil, takže nebylo překvapením, když během jednoho běžného roku bylo sehráno osm premiér oběma jednotami.

Nehrálo se však jen v sokolovně, pamětníci dosud vzpomínají na hry uváděné v přírodě. V areálu Starých hor se sehrála velice úspěšná hra Jánošík. Tato hra měla velkou výpravu, jezdili při ní koně, vozy a hořely ohně. Divadelníkům vyšlo krásné počasí a publikum bylo nadšeno. V parku na návsi byla uvedena hra LUCERNA.
Více zde: http://divadlovitus.webnode.cz/o-nas/


1941-1945 činnost obou spolků přerušena.

1948 Orel ukončil činnost.
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, II.díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2002, s. 523.

Související Organizace

Mapa působení souboru - Orel

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':