Databáze českého amatérského divadla

Soubory: DrKr strany soc.dem.

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1910
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 193x
Působení: 191x, 192x, 193x
Minimálně od roku 1910 fungoval při místní organizaci čes. soc. dem. strany dramatický kroužek. Jeho domovskou scénou se stal Friesův hostinec. Repertoár kroužku odpovídal potřebám a zájmům dělníků. Hráli se tak aktuální hry upozorňující na příkré společenské a majetkové rozdíly mezi majiteli továren a dělníky. V předvečer prvního máje 1910 kroužek plánoval sehrát divadelní představení Holka z fabriky. Na konci pak měli ochotníci sehrát veselohru Čert ve volební urně. Zda li kroužek uvedený program dodržel nevíme, ale jisté je, že se herci setkali s velkým úspěchem a hostinec měl být jako obvykle zaplněn do posledního místa, když sem publikum vážilo cestu až z Mladých Buků a Poříčí.
O zdar hry se zasloužili režisér Marek, představitelka titulní role herečka Osobová a jistý Vávra, který měl na starost nápovědu a líčení.

Po vzniku Československa došlo k obnovení českých organizovaných aktivit. Znovu se rozeběhla činnost Československé sociálně demokratické strany dělnické i DTJ. Při spolu vznikl agilní dramatický kroužek, který od roku 1937 disponoval na levém břehu řeky Úpy i přírodním divadlem.

1938 činnost anexí ukončena.
Bibliografie:
Ondřej Vašata: Abeceda historie Trutnovska, Dolní Staré Město, Trutnovinky, leden 2008

Související Organizace

Související Pojmy

Mapa působení souboru - DrKr strany soc.dem.

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':