Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Tyl, SDO / OB

Stav: aktivní
Založení / první zpráva: 1940
Působení: 194x, 198x, 199x
SDO Tyl Oficiální název: Ochotnický spolek Tyl ve Staňkově. Tyláci navázali na činnost bývalých ochotníků a s menšími pauzami pokračovala jejich činnost až do současnosti. V době největší aktivity ansáblu, který vedl principál Vladimír Konečný měl soubor kolem 35 aktivních členů a po dobu více než deseti let činnosti se v něm vystřídalo na 70 herců. Soubor nacvičoval dvě hry ročně, které uváděl ve 4-5 představeních, včetně představení pro mládež. Režii zajišťovala sehraná dvojice Josef Andrle a Věrka Slováková, nové části souboru, která se věnovala výhradně hrám z pera autorské dvojice Smoljak - Svěrák, tedy divadla Járy Cimrmana, velela režisérka Jitka Pluháčková.
1940 přijat za člena ÚMDOČ, celkem 79 her, 167 představení, r. M. Slovák a L. Andrle.
1949 Žně (Šubrt (na počest 100 výr. narození autora), Tyl: Paní Marjánka, matka pluku, v roli Orlického vynikl Karel Malík.

Současná hektická doba, s nedostatkem času, financí a hlavně nedostatkem mládeže v řadách ochotníků zapříčinila momentální stagnaci obou částí ochotnického souboru. Věříme, že se najde nový pprincipál, ochotný věnovat spoustu času divadlu a noví mladí členové, nadšení pro ochotnické divadlo. Tradice Staňkovských ochotníků snad nezanikne s odchodem starší generace herců.

Od 1988 obnovena činnost DS Tyl v OB, ročně 2 představení.

1999 DS Tyl obnovil po téměř 10 letech opět činnost, ročně 2 hry.

2005 Peklo v hotelu Westminster.
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, II.díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2002, s. 475.

České divadlo 1940, č. 10, s. 192.
Zprávy ÚMDOČ 1949, č. 3, s. 69, 70 - obr.
Staňkovsko 2006, únor, č. 55, s. 9.

Související Organizace

Mapa působení souboru - Tyl, SDO / OB

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':