Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Divadelní družstvo

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1836
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 183x
Působení: 183x
Zcela výjimečný charakter měl ochotnický spolek ve Vysokém nad Jizerou, který se ustavil v roce 1836 na jakési družstevně podnikatelské základně. Ochotníci tu hrávali na díly, dělili si mezi sebou zisk z představení (pokud ovšem nehráli pro dobročinný účel). Divadlo bylo majetkem zakládajících členů, kteří je vybudovali, a majetková práva se přenášela i na jejich potomky. Herci, kteří k spolku přistoupili později, musili vždy odevzdat něco ze svých příjmů zakladatelům. Zakladatelé, skupina místních řemeslníků, živnostníků a inteligence, byli tedy divadelními podnikateli. Na podobném principu byly v některých obcích organizovány i tradiční lidové velikonoční hry. (František Černý, DČD II, s. 296.)

Dne 5. dubna 1837
Jest neděle. Sedíme v divadle vysockém.....Hudba přestala, zvoneček zazněl a opona se vyhrnula. Němé ticho se způsobilo mezi diváky. Musím aspoň říci, co se hrálo. Bylť hrán kus Klicperův v pěti dějstvích pod názvem Loupež. Zkrátka abych úsudek pronesl, neučinili všickni herci zadost. Někdo by byl hrál, neuměl nazpaměť. Jiný uměl nazpaměť, a neuměl to prodat.....Herci pro pláč dětí neslyšeli nápovědu. Diváci se mrzeli s komendanty a komendanti s diváky. Vtom bylo čtvrté jednání. Nápovědovi nevědomky dohořela svíčka a druhou zvrátil loupežník. Bylo tma, přestala komedie, lid bublal, šramotil.... (Z deníku Věnceslava Metelky.)
Bibliografie:
DČD II, s. 296.

Související Obrázky

Vysoké nad Jizerou, Odi, Čertu mleyn, zpěvohra od Bachtíka, rkp. nedat. 64 s.
Vysoké nad Jizerou, Odi, Čertu mleyn, zpěvohra od Bachtíka. rkp. nedat. 64 s.
Vysoké nad Jizerou, Odi, Wiljm Tell, rukopis hry


Mapa působení souboru - Divadelní družstvo

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Vysoké nad Jizerou, Odi, Wiljm Tell, rukopis hry
Vysoké nad Jizerou, Odi, Čertu mleyn, zpěvohra od Bachtíka, rkp. nedat. 64 s.
Vysoké nad Jizerou, Odi, Čertu mleyn, zpěvohra od Bachtíka. rkp. nedat. 64 s.