Databáze českého amatérského divadla

Soubory: ZK ROH Kovona / Karosa

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1950
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 196x
Působení: 195x, 196x
1950 Dramatický odbor Sokola začleněn do ZK ROH Kovona, později Karosa. Vstoupili do něj představitelé předválečné herecké generace i začínající ochotníci. Věkové složení umožnilo náročný repertoár, Gorkij, Molière, Lope de Vega, Shaw, Karvaš ad. V soutěžním hodnocení postup mezi nejvyspělejší soubory, režie učitel Oldřich Měsíček.
Výstavka 25 let divadla v sokolovně, výtvarník Zd. Brath.
1950 - ZK Kovona, G. Preissová: Její pastorkyňa. Účast na Choceňské divadelní hry.
1952 programovým představením nového divadelního kolektivu byla Gorkého Vassa Železnovová.
1955 měl soubor 100 členů, z nich polovina vystoupila za režie B. Sýkory v Našich furiantech.
1955 - J. Kainar: Zlatovláska. Účast na KP LUT, Choceň.
1956 Čapek: Loupežník, poté Shaw: Pygmalion, soubor zařazen v kraji do kategorie B. Téhož roku první komedie ze současnosti - Skowronského a Slotwinského Svátek pana ředitele. Ale též opereta Perly panny Serafinky
Od 1956 též hry pro děti (1957 Popelka, 1958 Jiráskova Kolébka, 1959 úspěchem inscenace Andersenovy pohádky Slavík v úpravě Fr. Pavlíčka a režii F. Sedláčka, poté Pasáček vepřů ad.) a dětské a mládežnické divadlo.
1957 Čapek: Věc Makropulos, v roli Emilie Marty Jarmila Meisnerová; Polách: Vrah jsem já, Kubátová Jak přišla basa do nebe, v hl. roli tkalce Tuláčka Jar. Sejkora.
Též literární večery.
1958 E. de Fillipo: Neapol, město milionů, účast na KP v Poličce, poté na festivalu nejlepších souborů Pardubického kraje v Ústí nad Orlicí. Dále Klicpera: Hadrián z Římsů, Blažek: Třetí přání, literárně-hudební pásmo Modravá Rus, Molière: Zdravý nemocný.
1959 H. Pfeiffer: Slavnost lampionů, účast v Poličce na KP nejvyspělejších souborů - 2. místo a zařazení do výběru na JH, O. Měsíček cena za režii.
1960 - ZK Karosa, Ve jménu života - 15. výročí osvobození ČSR (pásmo materiálů, ukazující vývoj od říjnové revoluce k dnešku). Účast na Krajská soutěž estrádních uměleckých skupin, Telčice.
1960 Karvaš: Půlnoční mše, na KP cena za dramaturgii, představení v Poličce včak poznamenáno zdravotním stavem J. Meisnerové, která 2 dny nato v Litomyšli zemřela. Cenu za nejlepší herecký výkon dostala In memoriam.
1960 též Tyl: Paličova dcera, v režii J. Šrajera, v roli Valenta dlouholetá člen souboru L. Smejkal.
Poč. 60. let pokles činnosti.
1961 Aškenazy: Host, režie St. Bartoš a J. Truhlička, na OP v Žamberku M. Holubíková získala cenu za nejlepší ženský výkon přehlídky.
1963 100 let. Úspěch Neapol, město milionů, účast v kraj. soutěži.
DO se věnoval i MJF a estrádním pořadům.
Autorem scénických návrhů i jejich realizátorem byl po léta Zdeněk Brath s kroužkem spolupracovníků.
Do roku 1963 soubor ZK ROH sehrál 50 her ve 150 představeních.
Bibliografie:
BRANDÝS nad Orlicí. Ochotnické divadlo 1959, č. 4, s. 94.

MĚSÍČEK, Oldřich - BRATH, Zdeněk: 100 let ochotnického divadla v Brandýse nad Orlicí. Brandýs nad Orlicí, ZK ROH Karosa 1963, s. 30-45. kART.

MĚSÍČEK, Oldřich: 100 let ochotnického divadla v Brandýse nad Orlicí. Ochotnické divadlo 1963, č. 11, s. 259-260.

Mapa působení souboru - ZK ROH Kovona / Karosa

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':