Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Školní soubor
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1925
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 193x
Působení: 192x, 193x
1925 otevřena česká menšinová škola, zde český DDS až do 1938.
1928 vystupovaly DDS německé školy i v České menšinové škole - výměnná akce.
Vedoucími a režiséry ředitelé a učitelé školy J. Šír, R. Kuba, R. Dvíže, J. Mikysa, Č. Lužný, L. Dřevová, M. Petříková a jiní čeští občané, převážně rodiče dětí.
Sál školy (později tělocvična) vždy zaplněn, často i německými občany, mj. Sněhurka a sedm trpaslíků, Tři haléře, Matka nás všech, Kocour v botách, Pro tatíčka prezidenta, Vánoční strom, Jano, Čarovný proutek, Zlatovláska, Zachráněný poklad, Kdo je nejchytřejší, Hrnečku, vař, ročně až 3 hry, soubor měl kolem 30 dětí.
Nejúspěšnější 1937 Hvězdička svobody (J. Hanák) - sál nestačil pro zájemce, židle se musely vyklidit a všichni zůstali stát.
Během války bylo veškeré technické vybavení ve škole zničeno a spáleno.
Po roce 1945 dramatický kroužek existoval, ale hrál pouze nárazově,
např. poslední pokus v roce 1959 - Sůl nad zlato (účast v okresní soutěži).
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, II.díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2002, s. 467.
SMYČKOVÁ, Naděžda: Informace o amatérských souborech v okrese Šumperk. Ze zápisů v kronice české menšinové školy a obecní kroniky zpracoval M.Mikuláštík - kronikář obce. Rkp. pro MČAD 1998.
Mapa působení souboru - Školní soubor
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.