Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Slunce, dělnický dramatický odbor při sociálně dem. straně

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1919
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1938
Působení: 191x, 192x, 193x
Dělnický dramatický odbor při sociálně demokratické straně dělnické v Libochovicích
1919 - v květnu - založen.
Jeho činnost jako dělnického dramatického odboru byla po první světové válce zvlášť záslužná.
Opíral se o zdejší skláře a ročně uváděl tři až čtyři představení. Většinou se jednalo o sociální dramata či naopak veselohry, objevily se přitom i prvé hry tehdejších sovětských autorů a
ve spolupráci se studenty připravil kroužek dokonce i velmi náročnou hru Bobří kožich od G. Hauptmanna a později méně zdařilé představení Šubrtových Probuzenců.
Dlouholetým předsedou spolku byl pozdější huťmistr Jan Strnad. Z činných členů si můžeme připomenout celé rodiny Maškových, Svatošových, později i Krejcárkových a Štípkových. Z dalších pak kantýnského Suchomela, Aloise Pilaře, Marii Vávrovou později Krečmanovou a Růženu Zvrhalovou. Dramatický odbor měl přes 100 členů a byl mezi nimi i libochovický rodák Josef Kopta, spisovatel, Václav Cimrman, Svatopluk Kadlec, básník a spisovatel, Otta Pick a pracující z místní sklárny a bližšího okolí, jako F. Jelínek, F. Kryner, V. Vlach, K. Blažek a mnoho jiných.

Činnost dělnického dramatického odboru byla po stránce divadelní i přednáškové plodná a bohatá, ročně sehráno 6-8 představeni

1919 první uvedenou divadelní hrou - F. F. Šamberk: Podskalák.

1926 F. F. Šamberk: Josef Kajetán Tyl, F. V. Jeřábek: Služebník svého pána.
1926 byla založena Scéna a dělnický dramatický spolek Slunce, jehož ústředí bylo ve Svazu dělnického ochotnictva v Praze, působil dál. Některé z hereček působily jak v obou spolcích, např. J .Zmrhalová, A. Hedánková, V .Gruntová, J. Suchomelová, A. Slavatová a jiné. Mezi spolkem Slunce a sdružením Scéna nebylo nijakých zvláštních neshod. Byla sice rivalita v prováděni divadelních her, ale bylo-li třeba, navzájem si ochotně vypomáhaly.
1928 Jiří Balda: Irenčino vítězství.

1930 J. Bartošík: J. Bartošík: Vynález Josefa Erika Orta.
1931 Michaelis: Revoluční svatba.

1932 byl předsedou spolku František Mašek.
1932 pro děti pohádka V. Baldessari Plumlovské: Krakonoš; dále hra Doly; E. A. Longen, Vl. Burian: Hajný v lese usnul; Ivan Špelec: Jeho poslední čundr, Ant. Fencl (pod pseud. M. E. Selfby): Kvítek z prérie.
1933 Karel Fořt: Veličenstvo v base; Josef Kubík (pod pseud. A. H. Sweer): Říkej mi papa; Josef Kubík (pod pseud. A. H. Sweer): Věčný panic aneb Pan Koťátko se žení, fraška.
1934 V. Lichtenberg: Komu Bůh dá úřad

1935 předsedou spolku V. Krečmar, jednatelem František Jelínek.
1935 F. K.- text, F. J. Mach: Lucifer, opereta; F. a H. Němec: Beton.
1936 Vzpomínkový večer LLL (Lenin, Liebkecht, Luxemburková), V. Škvarkin: Cizí dítě, v prosinci hra Ze života cizích dětí.
1937 Voskovec a Werich: Rub a líc, hlavni role Jiří Urban a Karel Gaube - hra byla poslední v historii dělnického spolku Slunce.

Některé akce souboru měly vysloveně politický charakter.

1938 byl Divadelní spolek Slunce úředně rozpuštěn.
Bibliografie:
CD - 80 let Sdružení přátel umění "Scéna" Libochovice

ČERNÝ, Tomáš: Heslo pro DČAD, prosinec 1912.
Archivy:

Související Organizace

Související Obrázky

Libochovice, Slunce, Krakonoš, 1932
Libochovice, Slunce, Revoluční svatba, 1931


Mapa působení souboru - Slunce, dělnický dramatický odbor při sociálně dem. straně

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Libochovice, Slunce, Revoluční svatba, 1931
Libochovice, Slunce, Krakonoš, 1932