Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Blahníkova družina

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1920
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 192x
Působení: 192x
1920 zal. V. K. Blahnik (1888-1934, ochotnický h., r., organizátor pražského ODi, autor 1919 Umění divadelní, 1923 Smysl a podstata divadelního umění, 1929 Světových dějin divadla)
DrO Občanské besedy
na základě ohlasu, jaký vyvolala jeho insc. Večera tříkralového (Shakespeare) s vybraným souborem pražského ochotnictva, představená na náchodském sjezdu ochotnického severovýchodu (na scéně a s hudbou/!/ Blahníkova švagra, malíře Jos. Weniga).
Snaha o uměleckou samostatnost podmíněna organizační nezávislostí, tj. zkouškami ve vypůjčených hostinských sálech.
Později jako Blahníkova družina. Většinou hostovala na jevištích různých spolků. Soustředila se na prohlubování divadelně odborného školení a hereckou praxi svých členů, kteří byli činní i ve svých mateřských jednotách.
1923 spojení s Tylovým kroužkem (zal. 1902).
Bibliografie:
VE SLUŽBÁCH Thalie II. České divadlo ochotnické. Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ 1946, s. 295.

Související Osobnosti

Související Organizace

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':