Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Ochotnické divadlo, volné sdružení
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1843
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1844
Působení: 184x
1840 – přímým podnětem k založení spolku ochotníků v Miroticích – Dilletanten-Theater Verein – byl asi oběžník krajského úřadu v Písku z 25. 10., kterým se doporučovalo zakládat spolky k podpoře potřebných.
1843 (16. ledna) z iniciativy písmáka a vlastence Emanuela Zvěřiny "stalo se dobrovolné snesení by se v místě zdejším ku prospěchu chudých divadlo způsobilo". Zvěřina byl zvolen za "stavby divadla ředitele". Do spolku vstoupil i místní písař Vinc. Novák a mirotický všeuměl, původně povozník, malíř, řezbář a mechanik Mikoláš Sychrovský, později křestní kmotr Mikoláše Alše, pověřený malováním kulis. Mirotický kramář podporoval divadlo plátnem na kulisy – "obětoval 100 metrů plátna dlouhé míry", z pokladny chudinského ústavu zapůjčeno jako základ na pořízení jeviště 20 zl. Pořízena konstrukce jeviště na kozách a opona na kolečkách.
Poměrně rychlý byl souhlas krajského úřadu – 23. února a guberniální povolení 9. března.
1843 (28. února) první představení – Jan Nepomuk Štěpánek: Štěkavec.
Lampy k představení zapůjčil syn Matěje Kopeckého Václav. Představení muselo být dle vybraného obnosu hojně navštíveno, z nečekaně vysokého výtěžku zaplacena značná část dluhu za jeviště.
Od počátku se při přípravě divadelních představení uplatňoval František Mikoláš, budoucí otec Mikoláše Alše.
Další hry téhož roku:
19. března – Jan Nepomuk Štěpánek: Čech a Němec;
19. dubna – Jan Nepomuk Štěpánek (podle Augusta Kotzebue): Almeryánské oudolí (Audolj Almeryánské) aneb Přítel v nouzi (jednoaktovka), Jan N. Štěpánek: Berounské koláče, při nich malá návštěvnost.
V květnu až srpnu se nehrálo.
3. září – představení avou aktovek - Oba lístky (autor nezjištěn) a Jan N. Štěpánek: Přítel v nouzi.
Na podzim sehrána ještě 4 představení.
31. prosince – Jan N. Štěpánek: Tintili-vantili.
Přes menší zájem diváků se spolku podařilo splatit skoro všechny dluhy za vybavení a pořídit pěknou garderobu. Přitom ještě zvládli ošatit jednoho chudého chlapce a pro deset dětí uspořádat vánoční nadílku.
1844 v lednu požádal vedoucí městského úřadu Vinc. Novák ředitele divadla Emanuela Zvěřinu o sehrání představení, jehož výtěžek by byl věnován na zakoupení zákrovu na oltář.
25. února – Ignaz F. Castelli, překl. Jan N. Štěpánek: Stařec v dřínovém lese;
3. března – opakován Štěpánkův Čech a Němec;
18. dubna – dvě aktovky – Königel(?), úprava Jan N. Štěpánek: Žlutá zimnice; A. L. Dlask: Klobouk.
Výtěžky však byly slabé. Tím skončila krátká, ale vydatná divadelní činnost mirotických ochotníků.
Během 16 měsíců soubor sehrál 16 představení.
Bibliografie:
DĚJINY českého divadla I.–IV. díl. Ved. red. František Černý. Praha, Academia 1969, II. díl, s. 291.
TÁBORSKÝ, Vojta Š.: Příspěvky k dějinám divadelního ochotnictva československého. Praha, ÚMDOČ 1931, s. 451. kIPOS, kART.
TOMAN, Jan: Regionálně historické sondy do dějin Mirovicka. Počátky ochotnického divadla v Miroticích a v Mirovicích. Milevsko 1994. Pro DČAD materiál zprostředkoval Alexandr Debnar, archivář strakonického archivu v. v., srpen 2016.
Mapa působení souboru - Ochotnické divadlo, volné sdružení
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.