Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Orel

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1925
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 194x
Působení: 192x, 193x, 194x
V 20. letech hrával Orel v Katolickém domě, hry režíroval Alois Kopecký, dobrých herců bylo dost -
Svědectví paměťníka:
Nebylo měsíce, kdy by se nehrálo divadlo, každý měsíc jiný kus. Nejčastěji to byly operety, činohry a dramata. Vybírala se náročná a národně uvědomělá díla s velkým obsazením herců a omladiny. Měli jsme u nás v Protivanově velmi dobré herce a zpěváky. Z děvčat to byla Mařenka Kolářova – Babčenka, ta snad uměla hrát i očima, Karla Kolářová – kostelníkova, Marie Štěničková – mlynářova, Mařenka Krátká – Žáčkova, Mařenka Marková – Sechrova, Lojzi a Bohuška Hanákovy. Menší role hrála Blažena Pavlů – Žemlova, Marie Marková-Tomiškova, Josefka Staňkova č. 10.
Z chlapců a mužů hrávali Alois Kolář – Fárků, Jaroslav Sychra – Krestu, Květoslav Krátký – Matysák, František Pavlů – Macének, Josef Marek – Sechru, Vincek Nejedlý – Zólu, Jenda Trnečka – Štafu, Josef Marek – Tomišku, Josef Šustr, Slávek Kopecký – Pepku, Josef Pospíšil z chaloupky č. 9. Účinkovalo nás vždy v divadelním představení 15-30 herců. Když jsme tato divadla hráli, byl Katolický dům vždy doslova přeplněn našimi občany. Také sem jezdili z celého okolí, z Jednova, Lipové, Bukové, z Malého Hradiska a ze Ptení. Hodně se hrávalo v sousedních vesnicích. Nejvíce ve Žďárné, v Malém Hradisku, ve Stínavě a také v Boskovicích. My, mladší omladina, jsme hrávali to, co bylo třeba. V každé operetě se tančil balet. Tančilo šest dívek a při každé operetě nám hrála Kolářova kapela.
Za 2. války se v jednom kuse zpívala píseň: Česká ryba na český stůl. Režisér Alois Kopecký vymyslel a vystřihl z papíru čtverce a na ně napsal velká písmena, která ve složení znamenala Československá republika. Děvčata tančila a tři dívky na konci tance vystoupily dopředu jeviště a vyzvedly papírové čtverce s písmeny před sebe. Na nich byla tři písmena – Č S R. Lidé hodně tleskali. Po divadle nám bylo řečeno, že to jsme si dovolili mnoho, že nás za to mohli Němci zavřít a divadla nám zakázat. Bylo více takových vystoupení. Jaroslav Sychra hrál hrobníka a jednu sloku písničky si vymyslel: „ Kdo na vše jenom nadává, šup s ním do hrobu, kdo ze
Kapela p. Koláře za války účinkovala v dechové formě na pohřbech a jako univerzální hudba hrála při divadelních představeních operetek, které pořádal pod jiným názvem dramatický kroužek zakázaného Orla.

Po 1945 Orel Z českých mlýnů, U veselého kamzíka, Srdce v rákosí, Už je v Čechách jak bejvávalo, Písně, dcery ducha mého, Jaroslav Maria Veselský: Národ pod křížem.

Související Organizace

Mapa působení souboru - Orel

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':