Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Sokol, LD
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1921
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 192x
Působení: 192x
Ve 20. letech 20. stol. Loutkářský odbor Sokola.
1921-1928 v Železnici u Jičína pobýval akad. malíř Věnceslav Černý (1865-1936), důvěrný přítel Mikoláše Alše, oblíbený ilustrátor historických a dobrodružných románů pro mládež. Soustředil zde kolem sebe inteligenci a zejména studující mládež z místa i z blízkého okolí a jeho atelier se stal centrem kulturních snah.
Byl rovněž iniciátorem studentské loutkové scény.
Zhotovil pro ni loutkové divadlo s bohatým dekoračním vybavením. Vytvářel je s prof. Ferd. Steinbachem téměř 2 roky. Sám modeloval hlavičky loutek, vymaloval jeviště a řídil práce s ustrojením loutek. Pomáhala i manželka a gymnaziální studenti. Ti také později LD hráli.
29. 5. 1921 zahajovací představení v restauraci U Horníků - pro děti pohádka B. Němcové Jak Jaromil ke štěstí přišel, pro dospělé následovala Faltysova hra Oldřich a Božena.
Pro scénu Černý také psal texty (mj. Dračí sémě, Pavučina, V očarované dílně - nebyly publikovány).
K oslavám 70. narozením A. Jiráska upravil V. Černý řadu Jiráskových her pro marionety (mj. Kolébka, Pan Johanes, Lucerna). Tento cyklus měl široký ohlas v celém okolí, byl opakován i na zájezdech scény do Jičína a dalších míst.
Od dubna 1922 se divadélko stalo součástí Sokola.
Díky Černého spolupráci jak dramaturgické, tak scénografické měla loutková scéna stoupající úroveň a dostala se do širšího povědomí.
Černého umělecká osobnost dodávala loutkovému divadlu i vlastní výtvarnou tvář. Marionety asi 50 cm vysoké byly pojetím blízké loutkám Alšovým. Autor loutek i rekvizit, částečně dochovaných a restaurovaných.
Jeho dekorační návrhy se vyznačovaly důsledným realismem a střídmou barevnosti. Zachovaly se dekorace staropražského zákoutí, rytířské síně, lesa, zimní krajiny, selské vesnice - dýchá z nich důvěrná znalost českého prostředí a typické české krajiny, všechny mají pečeť jeho výtvarného rukopisu.
Bibliografie:
DUBSKÁ, Alice: Podklad hesla pro MČAD. Rkp. 2000.
KNÍŽÁK, Milan: Ecyklopedie výtvarníků loutkového divadla. 1. díl A-L. Nucleus HK 2005, s. 174.
SEZNAM LD Sokola, 1929-1930. Rkp. 9 s. Národní archiv: Sokol, ka 183. Kopie kART.
Čs. Loutkáč 1965, č. 3, s. 63; 1966, č. 3, s. 63.
Loutková scéna 1946, č. 6, s. 90.
Archivy:
Místní vlastivědné muzeum Železnice.
Mapa působení souboru - Sokol, LD
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.