Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Dělnická tělocvičná jednota, LD

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1935
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1937
Působení: 193x
1935-1937 Loutkové divadlo Dělnické tělocvičné jednoty.

Přípravy zahájeny rok před prvním představením. Celé vybavení včetně loutek si vytvořili sami. Loutky vyrobil převážně Jan Vávra, jevištní konstrukci Jaroslav Lukavský, kostýmy loutek zhotovovala Anna Kratochvílová.

Loutky představovaly konkrétní typy občanů a jejich pracovní zařazení. Kašpárek měl navíc rudý šátek a místo Kalupinky byla jeho partnerkou pionýrka Soňa. 29 loutek uloženo v místním muzeu.

1935 zahájili hrou Zázračná formulka (M. Čebišová-Spitzerová, úprava hry pro živé herce), hráno U Nádraží na vlastním jevišti.

V repertoáru pohádky v autorských úpravách, hry místních autorů, inspirované současnými událostmi, např. Jeník hledá vysílačku (J. Vávra), která vznikla pod vlivem události zavraždění ing. Formise nacisty v hotelu Záhoří na Zbraslavi, pro dospělé např. Revue, ahoj (J. Kaucký, zde hlavičky Hitlera a Stalina).

Do ukončení činnosti sehráli 40 představení s 30 hrami.
K členům souboru patřili: Jan Vávra, Valtr Sobotka, Jan Kaucký, Jaroslav Lukavský, Karel Babka, Vratislav Fiala, Božena Lukavská, Karel Kratrochvil, Anna Kratochvilová, Božena Nohová, Ladislav Petřík, Vlasta Sodomková, Anna Turková, Miroslava Vávrová.

1937 - 21. listopadu poslední představení.
Po přestěhování J. Vávry a jeho dcery Miroslavy z Roztok do Prahy byla činnost souboru postupně utlumena, další překážkou v činnosti bylo vypovězení ze sálu hostince U Nádraží. Na konečném ukončení činnosti se podepsala složitá politická situace.
1938 byl majetek souboru převeden na soukromné osoby, loutkové divadlo uloženo na půdě školy, listinný materiál byl za války zakopán na pozemku DTJ.
Bibliografie:
DĚLNICKÉ loutkové divadlo v Roztokách u Prahy 1935-1937. Rozmnožený tisk pro výstavu. Oblastní muzeum v Roztokách u Prahy 1971. 3 s. kART.

DUDKOVÁ, M.: Příspěvek k dějinám novodobého loutkového divadla. Dělnické loutkové divadlo v Roztokách u Prahy 1935-1937. Rigorózní práce. Praha, FF UK, katedra etnografie a folkloristiky 1968.

KNÍŽÁK, Milan: Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla. 1. díl A-L. Nucleus HK, 2005, s. 151.

MÍSTOPIS českého amatérského divadla, II. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2002, s. 405-406.
Archivy:
Archiv Oblastního muzea v Roztokách u Prahy.

Související Organizace

Mapa působení souboru - Dělnická tělocvičná jednota, LD

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':